Mariann Koel saab kätte doktoridiplomi
01.12.2023
Autor:
Andres Tennus
Mariann Koel saab kätte doktoridiplomi
01.12.2023

Doktoriõpe

Doktoriõppesse astumine ja doktoriõppes õppimine muutusid seoses ülikooli doktoriõppe reformiga alates 2022. aasta sügisest.
Uutele doktoriõppe programmidele toimus esmakordselt vastuvõtt veebruaris 2022. 
2022/2023. õppeaasta sügissemestril immatrikuleeriti uutele programmidele vastu võetud doktorantid. 

Enne õppeaastat 2022/2023 sisse astunud doktorandid lõpetavad õpingud vana korra kohaselt. Neile ei muutu doktorantide õppekoormuse määramise, järgmisele õppeaastale üleviimise, õppeaja pikendamise ja akadeemilise puhkuse saamise kord. Nad lõpetavad õpingud kas molekulaar- ja rakubioloogia või geenitehnoloogia doktoriõppe kaval, õppekava lõikes spetsialiseeruvad konkreetsel erialal, näiteks bioinformaatika, rakubioloogia jne. 

Alates 2022/2023. õppeaastast immatrikuleeritud doktorantidel:

  • ei ole kõrgharidusseaduse muudatuste tõttu enam määratud õppekoormust (täis- või osakoormust);
  • puudub õigus akadeemilisele puhkusele (selle asendab õpingute peatamine) ja nominaalse õppeaja pikendamisele välisõpingute või riigikeele süvaõppe eest;
  • muutub õppeaja pikendamise loogika: õppekava nominaalkestusest pikem õppeaeg loetakse samuti nominaalse õppeaja jooksul õppimiseks, aga õppeaeg koos õppetöö peatamisega ei tohi ületada kaheksat aastat, v.a lapse hooldamise või ajateenistuse tõttu;
  • väheneb kohustusliku õppetöö maht, mis jätab rohkem aega teadustööle; 
  • kaasneb tööleping ja nooremteaduri staatus; 
  • kaasneb tugi ja nõu valdkondlikust doktiriõppe keskusest. 


Doktoriõppe leht TÜ välisveebis

Doktoriõppe reformi infotund

Kaitstud doktoritööd

Valdkonna uued doktoriõppe programmid

Instituut on osaline kahes Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonna uues doktoriõppe programmis: 1) tehnika ja tehnoloogia (erialadeks molekulaarne biotehnoloogia ja keskkonnatehnoloogia) 2) elu- ja maateadused (erialaks molekulaarsed bioteadused). Vastuvõtutingimuseks meie erialadel on motivatsioonikiri ja sisseastumisintervjuu. Intervjuu viiakse läbi kandidaatidele, kelle motivatsioonikirja hindamise tulemus on vähemalt 70 % maksimumist.

Eesti doktorikool alustas oma tegevust jaanuaris 2024 ja projekti lõpptähtaeg on 31. august 2029. Selle kogueelarve on seitse miljonit eurot, mis kaetakse Eesti riigi ja Euroopa Sotsiaalfondi eelarvest. 
Doktorikooli alla kuuluvad kõik doktorandid sõltumata õppekavast. Doktorikooli eesmärk on pakkuda doktorantidele igakülgset erialadeülest tuge, aidata sõlmida teaduskontakte ja pakkuda enesetäiendamise võimalusi. Esimeseks suuremaks ürituseks oli doktorantidele suunatud karjäärikonverents 16.05.2024. 

Biomeditsiini ja biotehnoloogia doktorikool tegutses kuni 31.08.2023.  
Doktorikooli kuulusid biomeditsiini ja biotehnoloogiaga seotud õppekavadel õppivad doktorandid erinevatest ülikooli struktuuriüksustest (molekulaar- ja rakubioloogia instituut, tehnoloogiainstituut, meditsiiniteaduste valdkond).
Doktorikooli juhtis molekulaar- ja rakubioloogia instituut.
Lisateave on kättesaadaval doktorikooli kodulehel (enam ei uuendata).

Tartu Ülikoolis tegutses eelmisel struktuurifondide perioodil kokku 11 doktorikooli. 2018. aastast alates korraldatakse ühiseid üritusi kõigile Tartu Ülikooli doktorantidele sõltumata doktorikoolist, kuhu doktorant kuulub. 

LT valdkonna senised doktorikoolid.

ASTRA doktorikoolid alustasid oma tegevust 2009. aastal. 2016. aastast alates tegutsesid doktorikoolid rahastusmeetme "Institutsionaalne arendusprogramm teadus- ja arendusasutustele ja kõrgkoolidele" ehk "Asutuste STRateegilise Arengu toetamine" (ASTRA) raames (TÜ ASTRA projekt PER ASPERA). Tegevust finantseeris Euroopa Regionaalarengu Fond.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!