Autor:
Maarja Liiv

Pärmivaramu

Eesti loodusest kogutud pärmide kollektsioon

Kollektsioon sai alguse 2018. aastal kui kooliõpilasi kaasav teadusprojekt „101 pärmitüve Eesti loodusest“ andis tõuke pärmseente leviku uurimisele Eestis. Projekt toimus prof. Arnold Kristjuhani ja prof. Tiina Tamme poolt juhitud uurimisrühmade koostöös.

Aastate jooksul oleme kollektsiooni pidevalt täiendanud. Igal õppeaastal koguvad molekulaarsete bioteaduste õppekava magistrandid loodusest proove ja isoleerivad uusi pärmiliike aine „Pärmid – mudelorganismidest patogeenideni“ raames.

Tiina Tamm, Tartu Ülikooli molekulaarbioloogia professor
Pärmid petri tassil.
Kes on pärmid?
Pärmid ehk pärmseened on looduses laialdaselt levinud eukarüootsed mikroorganismid. Neid leidub kõikjal meie ümber - pinnases, taimedel, õhus, vees. Ka meie, inimeste soolestikus ja naha pinnal elavad pärmid.

Pärme peetakse üheks esimeseks „kodustatud“ organismiks. Juba vanas Egiptuses oli kasutusel leiva küpsetamine. Arheoloogid on väljakaevamistel leidnud uhmerkive ja küpsetusahjusid, mis on rohkem kui 4000 aastat vanad. Samuti kujutatakse leiva tegemist Vana-Egiptuse joonistustel. Seega, kuigi me igapäevaselt ei mõtle pärmidele, elame me nendega koos juba väga kaua aega ning kasutame neid igapäevaselt.

Pärmid on ühe-rakulised organismid, keda palja silmaga ei näe. Nad kuuluvad Seeneriigi kahte hõimkonda: kottseened (Ascomycota) ja kandseened (Basidiomycota). Pärmid jagunevad pungumise või pooldumise teel. Erinevalt paljudest teistest seentest, pärmid sugulisel paljunemisel viljakeha ei moodusta.

Ajalugu ja tänapäev

Suurem osa ajaloost on peetud pärme elututeks. Alles mikroskoopide arenemisega oli võimalik neid organisme hakata nägema. 19. sajandi alguses kirjeldasid kolm kuulsat teadlast (Charles Cagniard-Latour, Friedrich Kützing ja Theodor Schwann) esmakordselt pärmide rakke ning nende jagunemist. Läbimurdeks aga osutus 19. sajandi teisel poolel toimunud  Loius Pasteur’i avastus, et just pärmid on olulised kääritamise läbiviijad ning süsihappegaas, tänu millele tainas kerkima hakkab, on pärmide elutegevuse tulemus.

Image
Kollektsioonis leiduvad pärmiliigid.

Pärmivaramu kollektsioonis leiduvad pärmiliigid. Foto: erakogu

Tänapäeval teatakse umbes 2000 erinevat pärmiliiki. Pärmid leiavad kasutamist nii toiduainetetööstuses (näiteks pagaritööstuses, ensüümide ja toidulisandite tootmises), kääritamisel (näiteks veini, õlu, kalja ja bioetanooli tootmisel), farmaatsiatööstuses (näiteks hormoonide ja ravimite tootmisel) ja teadusuuringutes (näiteks rakubioloogis, molekulaarbioloogias, ravimiuuringutes, toksilisuse uuringutes, pärilike haiguste uuringutes jne).

Kuidas pärmiliike määrata?

Pärmiliike ei ole võimalik eristada lihtsalt vaatluse teel. Liikide määramiseks tuleb analüüsida rakkudes olevat genoomset DNA-d ehk desoksüribonukleiinhapet. Liigi kindlaks tegemiseks tuleb pärmigenoomist paljundada kindel piirkond ning määrata saadud DNA fragmendi järjestus. Seejärel võrreldakse saadud järjestust andmebaasides olevate järjestustega. Uus liik leitakse, kui uuritav ala erineb varem kindlaks tehtud järjestustest.

Image
Pärmiliikide määramine.

Pildil on liikide määramine molekulaarbioloogia meetoditega. Foto: erakogu

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!