Osamu Shimmi

Arengubioloogia uurimisgrupi publikatsioon EMBO Journalis

Interplanaarne Amida võrgustik (IPAN) äädikakärbse tiiva epiteelirakkude vahel.

Arengubioloogia uurimisgrupil, mida juhib professor Osamu Shimmi, ilmus mainekas teadusajakirjas EMBO Journal artikkel "Programmed disassembly of a microtubule-based membrane protrusion network coordinates 3D epithelial morphogenesis in Drosophila".

Terviklike keerukate 3D-organite kujunemise eelduseks on rakkude kuju muutused, mis toetavad kudede arengut. Kuna rakkude kuju on pidevas muutumises, siis on oluline nende muutuste jälgimiseks reaalajas välja töötada toimiv metoodika ja protokoll. Antud uuringus kasutati äädikakärbse tiiva mudelit, et vaadelda reaalajas toimivaid arengulisi protsesse. Äädikakärbse tiivaalges on kaks peaaegu identset vastastikku asetsevat epiteliaalsete rakkude kihti. Kasutades reaalajas biokuvamist jälgiti nende kihtide vahelist rakkude väljakasvudest moodustunud võrgustikku, mida nimetatakse Interplanaarseks Amida Võrgustikuks (ingl Interplanar Amida Network, IPAN). Katsete tulemused näitasid ilmekalt, et IPAN´i rakk-rakk kontaktide kadumine mõjutab rakujagunemist mõlemas tiivaepiteelis. Kokkuvõttes aitavad IPAN´i vahendatud rakkude kuju muutused  suunata 3D keerukate struktuuride arengut ning on olulised koekasvu regulatsioonis.

Autorid meie instituudist: arengubioloogia nooremteadur Vi Ngan Tran, insener Dmitri Lubenets, arengubioloogia nooremteadur Hanna Antson, arengubioloogia kaasprofessor Tambet Tõnissoo, arengubioloogia professor Osamu Shimmi.

Joonis: Interplanaarne Amida võrgustik (IPAN) äädikakärbse tiiva epiteelirakkude vahel.

Publikatsioon

Arengubioloogia uurimisgrupp

Artikli juurde kuuluvad biokuvamise videod:

taimesein

Sel nädalavahetusel toimub 50. teoreetilise bioloogia kevadkool

MR (fookus all) LT-Tulf-202 (Mariana Tulf)

Teenused ettevõtetele ja teadlastele

Teadmussiirdedoktorantuur

Teadmussiirdedoktorantuur on rikastav kogemus nii ülikoolile kui ka ettevõttele