Eelteade: DoRa+ uued reisitoetused tulekul

Tegevus "Kõrghariduse rahvusvahelistumine, mobiilsuse ja järelkasvu toetamine"
"DoRa Pluss"

NB! TAOTLEMINE POLE VEEL ALANUD!

oktoriõppe ja rahvusvahelistumise programmi DoRa

Tegevuse eesmärkideks on:
1. parandada noorte teadlaste ja õppejõudude teadlikkust erinevatest õppe- ja teaduspraktikatest ning nende osalemist rahvusvahelistes koostööprojektides (tegevus 1)
2. suurendada välismagistrantide ja -doktorantide osakaalu Eesti kõrgkoolides (tegevused 2 ja 4)
3. tõsta doktoriõppe efektiivsust (tegevused 1 ja 2)
4. parandada kõrgkoolide võimekust kaasata välisõppureid (tegevused 2, 3 ja 4)
5. tõsta nõudlust välisüliõpilaste järele Eesti tööturul ja toetada seeläbi kõrghariduse ja majanduse arengut (tegevus 4)
6. tugevdada Eesti ülikoolides pakutava doktoriõppe vastavust innovaatilise doktoriõppe printsiipidele (tegevused 1-4)

Tegevuste elluviija on Sihtasutuses Archimedes hariduse rahvusvahelistumise agentuur.

DoRa+ info SA Archimedese kodulehel

Tegevuste abikõlblikkuse üldperiood on 01.08.2015 kuni 31.05.2023.

Sihtgrupp: otsene sihtgrupp on osalevad kõrgkoolid ja nende üliõpilased, noored teadlased ja õppejõud.

Eelarve: tegevuste kogumaksumus on 22 567 790 eurot, millest Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest finantseeritakse kuni 19 700 128 eurot. Riikliku kaasfinantseerimise osa on kuni 2 317 662 eurot. Kõrgkoolide omafinantseering vähemalt 550 000 eurot.

Tegevus 1 - Noorteadlaste ja magistrantide osalemine rahvusvahelises teadmisteringluses
Toetatakse Eesti noorteadlaste ja magistrantide õppe- või teadustööga seotud lühiajalist õpirännet välisriikidesse:
- Lühiajaline õpiränne kuni 30 päeva (endine DoRa 8). Toetusest kaetakse ühikuhinna alusel majutuskulu, päevaraha, sõidutoetus ja vajadusel osavõtutasu.
- Doktorantide õpiränne 1 kuni 10 kuud (endine DoRa 6).  Toetusest kaetakse majutuskulu ja kuupõhine stipendium.
Stipendiaatide valiku teevad kõrgkoolid, kellele eraldatakse iga-aastane kvoot. Stipendiumid maksab välja ja aruandlust kontrollib SA Archimedes.
Abikõlblikkuse periood kuni 31.12.2022.

Tegevus 2 - Välismagistrantide ja -doktorantide kaasamine
Toetatakse Eesti kõrgkoolides õppivate välismagistrantide ja -doktorantide õpinguid.
Doktorantidel toetatakse nii lühiajalist (1 kuni 10 kuud) kui täisajaga õppe- ja teadustööd Eestis (endised DoRa 4 ja 5). Magistrantidel on võimalik toetust saada vaid täisajaga Eestis õppides (toetust makstakse 10 kuud) (endine DoRa 9).
- Doktorantidel kaetakse doktoranditoetus (422 eurot kuus) ja sõidutoetus (sõltuvalt koduriigi kaugusest 180-1100 eurot) .
- Külalisdoktorantidele makstakse ühikuhinnal põhinevat külalisdoktorandi elamistoetust (422 eurot kuus) ja õpirände sõidutoetust (sõltuvalt koduriigi kaugusest 180-1100 eurot).
- Magistrantidele makstakse ainult kuupõhist stipendiumi (350 eurot kuus).
Stipendiaatide valiku teevad kõrgkoolid, kellele eraldatakse iga-aastane kvoot. Toetuse maksab igakuiselt välja vastuvõttev ülikool.
Abikõlblikkuse periood kuni 31.12.2022.

Tegevus 3 - Suve- ja talvekoolide korraldamine
Toetatakse välisõppuritele suunatud lühiajaliste ja intensiivsete erialaste kursuste korraldamist Eesti kõrgkoolide juures. Rahastatavad tegevused peavad toetama ülikooli rahvusvahelistumist.
Toetust makstakse kuludokumentide põhiselt. NB! Omafinantseering 30%.
Toetuse eraldamine on konkursipõhine ning igal aastal valitakse elluviimiseks 3-4 suve- ja talvekooli. Suve- ja talvekoole võib korraldada mitme partneri koostöös.
Abikõlblikkuse periood kuni 31.12.2020.

Tegevus 4 - Eestis õppimise ja töötamise võimaluste tutvustamine(endine DoRa 1)
Viiakse ellu tegevusi, mis on seotud Eestis õppimise ja töötamise võimaluste välismaal tutvustamisega, turundusstrateegiate läbiviimisega, välisüliõpilaste Eestisse õppima asumise toetamisega, praktika- ja töövõimaluste loomisega siin õppivatele välisüliõpilastele ja -lõpetajatele ning koolitamise ja valdkondlike uuringute läbiviimisega.
Suurem osa toetusest kasutatakse keskselt “Study in Estonia” tegevuste toetuseks. Mingi osa toetustest planeeritakse jagada kõrgkoolidele otsetoetustena, sh omafinantseering 50%.
Abikõlblikkuse perioodi lõpp kõrgkoolidele 31.12.2018.