Fibroossed haigused on maailmas väga laialt levinud raskesti ravitavad ja halva prognoosiga haigused. Meie uurimisteema keskendub Dupuytreni kontraktuuri haigusele, mis on sageli esinev peopesas tekkiv lokaalne, kuid kroonilise kuluga fibrootiline haigus. Haiguse progresseerumisel tekib nahaaluse koe paksenemine, mis põhjustab püsivat sõrmede kõverdumist. Dupuytreni kontraktuuri tekkimise täpne põhjus ei ole teada, samuti pole haiguse varajase staadiumi pidurdamiseks ravi.
Meie grupis läbiviidava uurimistöö eesmärk on püüda välja selgitada ja kirjeldada molekulaarseid mehhanisme, mis toetavad fibrootilise koe tekkimist ja progressiooni ning uute teadmiste põhjal pakkuda välja uusi potentsiaalseid märklaudu Dupuytreni haiguse raviks. Keskendume immuunrakkude (eelkõige makrofaagide) ja rakuvälise maatriksi komponentide omavaheliste interaktsioonide iseloomustamisele ning potentsiaalselt haiguse patoloogias oluliste signaaliradade kirjeldamisele.
Pakutav magistritöö teema:
Rakuvälise maatriksi roll fibroosi tekkemehhanismides
Kasutades tänapäevaseid suure läbilaskvusega proteoomika meetodeid, oleme Dupuytreni kontraktuuri patsientide koeproovidest tuvastanud mitmeid molekule, millel võib olla oluline haiguse tekkes ja fibrootiliste protsesside käigus hoidmises. Töö eesmärgiks on kirjeldada leitud rakuvälise maatriksi valkude rolli fibroosis patogeneesis, eriti fibroblastide diferentseerumises sidekoevalke tootvateks müofibroblastideks.
Värskendatud 23.01.24