24.-26. aprillil külastas Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi töötajate ja üliõpilaste delegatsioon rahvusvahelist biotehnoloogia kontserni Thermo Fisher Scientific Baltics Vilniuses.
Vilniuse lähedal asuv Thermo Fisher Scientific Baltics UAB on suure rahvusvahelise, 120 000 töötajaga korporatsiooni osa. Külastuse eesmärgiks oli teaduskoostöö tihendamine, ühised huvid seoses teadmussiirde doktorantuuri ja magistrantuuri projektidega, ettevõttepraktika projekti jätkamine ja arendamine ning Rändava bioklassi projekti tegevuste ülevaatamine. TÜMRI ja Thermo Fischer Scientific Baltics UAB on pikaaegsed koostööpartnerid. Lisaks teadusalasele koostööle on Thermo Fischer TÜMRI üliõpilaste välispraktika baas ja Rändava bioklassi projekti peasponsor Eestis.
Ettevõtet külastas 19-liikmeline grupp, kuhu olid kaasatud TÜMRI töötajad, biomeditsiini ja biotehnoloogia doktorikooli doktorandid ja Rändava bioklassi esindajad. Visiidi toimumise vastu tekkis vastastikune huvi juba 2020. aasta alguses, kui ettevõtte esindajad osalesid meie kutsel loodus- ja täppisteaduste valdkonna karjääripäeval. Kahjuks ei võimaldanud Covid-19 pandeemia vallandumine visiiti järgnenud aastatel läbi viia. Visiit kerkis uuesti päevakorda peale pandeemia taandumist.
Sellise, maailma mastaabis ülisuure biotehnoloogia ettevõte külastus oli meie instituudi jaoks äärmiselt oluline, et tagada kontaktide võrgustik ja jätkusuutlik tudengite praktikabaas. Loodame, et see külastus viib ka ühiste teadusprojektideni.
Ettevõtte Thermo Fischer Scientific Baltics UAB käsutuses on terve hoonete kompleks, millest kõige uuem on Covid-19 pandeemia kõrgajal ehitatud ~5500 ruutmeetrine tootmishoone. Vaid 18-nädalaga valminud tootmishoone on ehitatud eelkõige farmaatsiatööstuse vajadusi silmas pidades vastates kõigile tänapäevastele nõudmistele. Tootmishoones toimub põhiliselt ribonukleotiidide ja muude komponentide tootmine mRNA põhise tehnoloogiaga, mille alla liigituvad ka pandeemia ajal palju kõneainet pakkunud mRNA vaktsiinid.
Külastuse raames saadi ülevaade ligi 2000 töötajaga ettevõtte Vilniuse haru minevikust, tänapäevast, tulevikuperspektiividest ja arengu põhisuundadest. Programm hõlmas T&A osakondade ja tootmishoonete külastust ning ettevõtte töö ja juhtimise tutvustust. Külastuse lõppu planeeritud arutelus tutvustasid Thermo Fischer Scientific Baltics UAB kõigi olulisemate arendusosakondade juhid käimasolevaid projekte ja arengusuundi. TÜMRI direktor andis omalt poolt lühikese ülevaate instituudi mitmekesistest teadussuundadest. Ettevõttes käimasolevate projektide rohkus, olulisus ja võimalikud koostöövõimalused tõid sära kõikide külastajate silmadesse. Sellises mastaabis külastuse planeerimine, mis hõlmas tootmis- ja arendushoonete tutvustust, vastastikust teadussuundade ülevaadet ja laiemat arutelu, oli ka ettevõtte jaoks esmakordne näidates ilmekalt huvi koostöö laiendamise vastu.
Visiidi tulemusena lepiti kokku võimalik koostöö teadustegevuse ning teadmussiirde doktoriõppe ja magistriõppe vallas. Jätkub TÜMRI üliõpilaste ettevõttepraktika Vilniuses. Väga edukas Rändava bioklassi projekt jätkab Eestis samuti Thermo Fischer Scientific Baltics UAB rahalisel toetusel.