Autor:
Reklaamplakat

Jaak Kikase erakordne näitus „Studia Botanica“ Omicumi galeriis kombineerib kunsti ja füüsikat

Eesti füüsik ja kunstnik Jaak Kikas avas 10.04.2023 Omicumi galeriis erakordse näituse „Studia Botanica“, mis kombineerib tema huvi kunsti, teaduse ja looduse vastu. Jaak Kikase füüsikuharidus ja fotograafiaharrastus on kokku andnud huvitava tulemi. Tema lähenemine pildistatavale on pigem „kuidas“ kui „mida“, fotograaf otsib ja näitab ebatraditsioonilisi viise maailma vaatamiseks.

 

Tegemist on järjekorras 30. näitusega Omicumi galeriis! Loe ka galerii juubeliteemalist uudist.

 

Kui tavafotograafia tegeleb (tervik)esemete pindade projekteerimisega foto tasapinnale, siis antud näituse aineks on taimset päritolu objektide lõiked. Piltide tehniliseks eripäraks on ka see, et nende saamiseks on fotokaamera asemel kasutatud skannerit. Lõikamine lõhub objekti terviklikkuse, teeb aga nähtavaks selle varjatud seesmise struktuuri. Eks ole näitus seega ka väikeseks kummarduseks küllap meid kõiki lapsepõlves paelunud küsimusele: „Aga mis seal sees on?“ Kikas on valinud puu- ja juurviljad oma objektideks, kuid rõhutab, et see tuleneb tehnilisest mugavusest, mitte spetsiifilisest botaanikahuvist.


Jaak Kikas (1949) on fotograafiaga aktiivsemalt tegelenud alates aastast 2009. Alates aastast 2015 on huvilistel olnud võimalus tutvuda ta loominguga (seeriad „Katoptromaania“, „Shadowland“, „Pardid ja rabarberid“) Tartus, Tallinnas, Narvas, Pärnus ja mitmes teises Eesti linnas ja maakohas. Jaak Kikas on fotoajakirja Positiiv kaasautor.


Kikas on Tartu Ülikooli emeriitprofessor, endine füüsika instituudi direktor ja endine TÜ teaduskooli nõukogu esimees. Ta on juhendanud Eesti võistkonda rahvusvahelistel füüsikaolümpiaadidel ning on tunnustatud teaduse populariseerija. Kikase teadustöö keskendub tahkiste optilise kõrglahutusspektroskoopia meetodite arendamisele ja nende rakendamisele erineva korrastusastmega tahkistes.

Võib uskuda, et Jaan Kikase kunst ja teadus on omavahel tihedalt seotud ning tema töödes peegeldub huvi maailma sügavama olemuse vastu. Ta on saanud inspiratsiooni optikast, kasutades varasematel teostel fotoobjektiivi tööriistana ning mängides optika võimalustega. Kikas on kunstik, kes on oma teostele lisanud füüsiku mõtlemise, et luua teistsugune perspektiiv.


Aastast 2019 on Jaak Kikas Tartu Kunstnike Liidu liige.

Loe pikemat intervjuud Jaak Kikasega Tartu Postimehest (2016), kus muuhulgas saab lugeda tema huvist suusatamise vastu, kommentaare toona vastvalminud Physicumi uue maja kohta (maja sai valmis tema direktoriks olemise ajal) kui ka vähetuntud fakti, et Jaak Kikase vanaisa on populaarse lastelaulu «Küll on kena kelguga» sõnade autor.


Oluline on ka fakt, et Jaak Kikas on Omimcumi majas teinud näitust varemgi. Tema näitus oli aastal 2018 järejekorras kolmas ning just pärast seda näitust otsustati, et Omicumi aatriumis näituste korraldamine peab saama traditsiooniks.

 

Kord ja kaos

Jaak Kikase 10.04.23 avatud näitus Omicumis on esimene uuest näituste sarjast koondpealkirja all „Kord ja kaos“, mis ühendab ülikooli erinevates hoonetes tegutsevad galeriid.

Näitused hakkavad võimaluse korral roteeruma ning saavad olema kantud ühisest kontseptsioonist. Näitusetegevus saab tõelise hoo sisse Tartu2024 kultuuripealinna sündmuste tuules järgmisel aastal.

 

Omicumi galerii 30. juubelile pühendatud blogipostitus TÜMRI blogis.

 

Omicumi 30. juubelinäitus jääb avatuks 28. maini.
Omicumi galerii kuraator on Sulev Kuuse.

 

Tartu postimehes ilmus 11.03.2023 näituse avamisest artikkel. Sealt leiab pildigalerii (fotod: Kristjan Teedema) näituse avamisest ja põneva käsitluse Jaak Kikase loomingust (autor: Aime Jõgi).

 

Pildigalerii (fotod Sulev Kuuse):

 

Sarja „Kord ja kaos“ teine sümpoosion „Maailma tähendusest“ kujundus.

Sarja „Kord ja kaos“ teisel sümpoosionil keskenduti semiootikale

Marina Aleksejeva looming.

Omicumi galeriis eksponeeritakse Marina Aleksejeva loomingut

Pildil on kaks Petri tassi. Vasakus on sees vutimuna ja suuremas kanamuna.

Head munapüha!