Loodus- ja täppisteaduste valdkonna teadlased olid edukad eksperimentaalarenduse projektide taotlemisel

Tartu Ülikool otsustas sel aastal rahastada 15 eksperimentaalarenduse projekti kogusummas 462 350 eurot, neist 10 projekti on loodus- ja täppisteaduste valdkonnast.

2021. aastaks taotleti ülikooli arengufondist eksperimentaalarenduse toetust kokku 34 projektile ligikaudu 1,2 miljoni euro ulatuses.
Eksperimentaalarenduse projektide elluviimine ülikooli arengufondi toel on hea ettevalmistus selleks, et saavutada suuremates arendusprojektides järgnev arengutase näiteks ETAg-i arendusgrandi, EAS-i rakendusuuringu või Euroopa rahastuse kaudu. Mitmed taotlejad ongi neid võimalusi kasutanud. Eksperimentaalarenduse toetus võimaldab arendustöö riske maandada nii riiklike kui ka erarahastajate jaoks ning kiirendab lahenduste jõudmist turule ja ühiskonna käsutusse.
TÜ andis eksperimentaalarenduse grandid esimest korda välja 2019. aastal, tookord katsevooruna ainult loodus- ja täppisteaduste valdkonna teadlastele. Teist aastat järjest on eksperimentaalarenduse grantidele saanud kandideerida kõigi valdkondade teadlased.
Eksperimentaalarenduse fondi rahastatakse TÜ arengufondist. Lisaks toetab loodus- ja täppisteaduste valdkond igal aastal oma valdkonna projekte veel eraldi rahasummadega.

2021. aastal rahastatud projektid loodus- ja täppisteaduste valdkonnas:

• Arved Vain, „Meetod ja seade pehme bioloogilise koe seisundi ja omaduste biomehaaniliste parameetrite mitteinvasiivseks määramiseks“, 45 000 eurot
• Vambola Kisand, „Antimikroobsete reaalelu oludes testitud pinnakatete arendamine katsetootmise faasi“, 37 350 eurot
• Ago Rinken, „Bioloogiliste nanoosakestel olevate ravimmärklaudade uurimise katsesüsteemid, mis võimaldavad saavutada ühe molekuli tundlikkuse“, 31 500 eurot
• Margus Varjak, „Ohutud süsteemid SARS-CoV-2 vastaste ravimikandidaatide analüüsimiseks ja ravimiareduseks“, 31 500 eurot
• Eduard Feldbach, „Kohandatava lainepikkusega UV-C valgusallika prototüüp desinfitseerimise seadmetele“, 27 000 eurot
• Arvi Jõers, „Mikrobioloogilised platvormtüved kahefaasilise tootmisprotsessi rakendamiseks tööstuslikus biotehnoloogias“, 25 000 eurot
• Tambet Matiisen, „Dorpat isejuhtivate autode võrdlusplatvorm“, 25 000 eurot
• Urmas Kõljalg, „Seeneniidistikule kinnituva mitmeliigilise bakteriaalse biofilmi väljatöötamine bioväetiste arendamiseks“, 22 500 eurot
• Tiina Tamm, „Uuendusliku kääritustehnoloogia arendamine looduslikel pärmidel põhinevate starterkultuuride abil“, 22 500 eurot
• Kristjan Saal, „Vineeritootmisprotsessiga ühilduva paranduspahtli väljatöötamine“, 20 000 eurot

Kõigi 2021. aastal rahastatud projektidega saab tutvuda Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse veebilehel.

Imbi Rauk
Loodus- ja täppisteaduste valdkonna turundus- ja kommunikatsioonijuht