Rakubioloog: kõhutunde pealt teadlane vaktsineerimise üle ei otsusta

Teadlastel pole võimalik anda poliitikutele ega ametnikele vaktsineerimise osas tõenduspõhist nõu, kuni teise vaktsiinidoosiga viivitamise mõju pole uuritud teaduslikult ja kliinilistes katsetes, leiab Tartu Ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets.

"Teadlastele meeldib täpne olla, aga see on ühiskondlik terviseprobleem, selgelt ka poliitiline probleem. Kuidagi tuleb sellele reageerida, et meil pole praegu piisavalt doose võtta. Teisest küljest teaduslikke andmeid pole. See on tüüpiline olukord, kus valitsus ootab teaduslikku nõu, aga teadlased ei saa seda nõu anda, sest teadusandmeid pole," tõdes professor saates "Uudis+".

Teadusajakirjades pole Suurbritannias appi võetud vaktsineerimiskava tõhusust põhjalikult käsitletud. Ligikaudu 43 000 inimesega tehtud katses uuriti ühe vaktsiinidoosi manustamise mõju vaid väikesel katserühmal. Ühekordne vaktsineerimine tagas 50-protsendilise tõhususega kaitse. "See tekitab tõesti sellise tunde, et kui meil on väga suur puudus, võiksimegi piirduda n-ö ühega," märkis Maimets.

Professor nõustus, et pealtnäha on ideel teise vaktsiinidoosi manustamisega oodata jumet. See annaks hingetõmbeaega, kuni vaktsiinitootja Pfizer jõuab suurendada oma tootmisvõimsust. Samuti võib jõuda selleks ajaks turule ja saada heakskiidu teised vaktsiinid.

Loe edasi ERR Novaatorist