Sihtgrandid SARS-CoV-2 viirusega seonduvate probleemide lahendamiseks

Hiljuti lõppes ETAgi erakorraline taotlusvoor sihtgrantidele SARS-CoV-2 viirusega seonduvate probleemide lahendamiseks. Toetusmeetme kogumaht on 2,14 miljonit eurot ning sellest toetatakse rakendusuuringuid ja eksperimentaalarendusprojekte innovaatiliste lahenduste, toote- ja teenuste prototüüpide väljatöötamiseks viies teemavaldkonnas. Rahastuse sai 13 teadusprojekti, esitati 29 taotlust. Projektide maht jääb vahemikku 100 000–200 000 eurot.

Meie instituudist sai uurimisprojekti rahastuse geneetika professor Angela Ivask, kelle rakendusuuringu “Universaalne töötlusmeetod viirusvastase toime saavutamiseks raskesti puhastatavatel pindadel” eesmärk on pakkuda välja viirusvastase pinnatöötluse metoodika poorsetele ja struktureeritud, normaaltingimustes raskesti puhastatavatele pindadele andmaks neile võimalikult pikaajalised viirusvastased omadused. 

Sellise töötlusega materjalide kasutusala oleks äärmiselt lai, alustades tekstiilpindadest ja padjasulgedest lõpetades struktuursete polümeersete tehismaterjalidega. Viirusvastane pinnatöötlus põhineb tuntud antimikroobse toimega hõbedaformulatsioonidel (kolloidne Ag ning kiiremini mõjuv Ag ioon) ning kolloidsel tseeriumoksiidil. Arendatava pinnatöötlusmeetodi eelis on selle universaalsus – võimalus pihustamistehnoloogia abil töödelda valmistooteid ning selle testitud efektiivsus reaalelu lähedastes tingimustes. Projekti üks lisatulemus on kodumaise kompetentsi arendamine materjalide viirusvastase toime hindamiseks.

Projekt kestab kokku 14 kuud (01.11.2020-31.12.2021). Tegemist on koostööprojektiga molekulaar- ja rakubioloogia instituudi, füüsika instituudi ning tehnoloogiainstituudi vahel. 
 

Veel teiseski sihtgrandi projektis osaleb partnerina meie instituudi mikrobioloogia dotsent Triinu Visnapuu. Tegemist on Tallinna Ülikooli poolt koordineeritava projektiga "Viirusevastase toimega sahhariidid: rakendused desovahendites, kosmeetikatoodetes ja farmatseutilistes formulatsioonides", mille juht on Rando Tuvikene. 

Projekti raames selgitatakse välja spetsiifiliselt SARS-CoV-2 suhtes viirusevastase toimega polü- ja oligosahhariidid (sh fruktaanid, sulfaaditud galaktaanid, fukaanid, glükaanid) ning tuvastatakse sahhariidse materjali kasutusvõimalusi ja efektiivsust tavatoodetes näiteks desovahendite, kosmeetikatoodete ja farmatseutiliste segude koostisosana.
Projekti partneriteks on veel TÜ tehnoloogiainstituut ja KBFI, projekti kaasatud rakendajateks on Chemi-Pharm OÜ, Furcella OÜ (Berrichi kaubamärk), Vipis OÜ ja Est-Agar AS.

Sellest projektist saab lähemalt lugeda Tallina Ülikooli uudisest

Lisateave:
Angela Ivask, Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi geneetika professor, 5398 2998, angela.ivask@ut.ee
Triinu Visnapuu, Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi mikrobioloogia dotsent, 737 5013, triinu.visnapuu@ut.ee