Süstikpeptiidide teerajaja professor Ülo Langel esitleb monograafiat

Tartu Ülikooli ja Stockholmi Ülikooli professor Ülo Langel esitleb 27. septembril monograafiat “CPP, Cell-penetrating Peptides” (“Süstikpeptiidid”). Teos sisaldab endas mitmekümne aasta teadustöö tulemusi tähtsamates süstikpeptiididega seotud valdkondades ning suundi nende arendamiseks.

Professor Ülo Langel on süstikpeptiidide üks esimesi uurijaid maailmas, kes pani aluse nende kasutamisele ravimitööstuses, mistõttu on ta laialdaselt tuntud ka kui süstikpeptiidide valdkonna teerajaja. Langel on muuhulgas olnud pika teadlaskarjääri ajal juhendaja üle viiekümnele edukalt kaitstud doktoritööle ja sama paljudele järeldoktorandile ning avaldanud koos kolleegidega üle 200 teadusliku töö. Eesti Vabariik on prof Langelit tunnustanud Valgetähe ordeni IV järguga.

Süstikpeptiidid on kaheksakümnendatel avastatud lühikesed peptiidid, millel on omadus viia rakkudesse mitmeid molekulaarseid osakesi, sealhulgas suure molekulmassiga ravimeid. Peptiidide kasutamine loob tänu enda unikaalsetele omadustele paremad võimalused ravimiarenduses. Kõige laialdasemalt kasutatakse süstikpeptiide ravimikandja süsteemina vähiravimites, mis muudab ravi väga spetsiifiliseks ning efektiivseks, samuti vähendab nende kasutamine oluliselt ravimi kõrvaltoimed.

Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi biotehnoloogia vanemteaduri Kaido Kurrikoffi sõnul on klassikaliste ravimite aeg lõppemas ning käes on murranguline periood: “Kliinilisse meditsiini on jõudnud ka juba esimesed uue põlvkonna ravimid, mis on varasematest efektiivsemad, kuna ravimid viiakse otse rakkudesse. Kasutatavad süstikpeptiidid on kehaomased, seepärast on nad organismile oluliselt väiksema toksilisusega ning seetõttu esineb ravimite kasutamisel vähem kõrvalmõjusi.”

Prof Langeli poolt koostatud teos koondab enda alla mitmekümne aasta teadustöö koos värskete avastuste ning saavutustega. Raamatu “CPP, Cell-penetrating Peptides” (“Süstikpeptiidid”) esitlus leiab aset 27. septembril kell 16 Tartu Ülikooli raamatukogu fonoteegis.

Lisainfo:
Mare Vahtre
turundus- ja kommunikatsioonispetsialist
TÜ Tehnoloogiainstituut
mare.vahtre@ut.ee