Margus Leppik

TÜMRI majaseminarid 2023. aasta sügisel

TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudi majaseminarides tutvustatakse põhjalikult instituudi erinevate töörühmade ja instituudiga seotud töörühmade teadusuuringuid. Seminarid on avatud kõigile huvilistele ja loomulikult on oodatud lisaks TÜMRI ja naaberinstituutide teadustöötajatele ka kõikide õppeastmete tudengid.

Seminaride toimumise aeg on üle ühe nädala neljapäeviti kell 15.00 Omicumi maja auditooriumis 105 (Riia 23b/2, Tartu). Seminaride töökeel on inglise keel. Ettekande pikkus 35-45 minutit. Küsimustele ja diskussioonile on arvestatud lisaks 15 minutit. Peale seminari ametliku aja lõppu on kõigil kuulajatel võimalus ettekandjale vabamas õhkkonnas veel küsimusi esitada. Seminare veebis üle ei kanta ega salvestata.

Tulevased seminarid:

Aeg: 2. november 2023 kl 15.00 Tallinna Tehnikaülikooli neurokeemia nooremprofessor Indrek Koppel (Loodusteaduskond, Keemia ja biotehnoloogia instituut).

Seminari teema: Neuron-glia interactions and cell type-specific proteomics“

Inglisekeelne kokkuvõte

The nervous system consists of multiple cell types with distinct physiological specializations and gene expression patterns. In tissue, these cells form a complex, intertwined network that is subject to constant interaction between different cell types. This complexity poses a challenge for researchers in both separating cell types for analysis as well as studying interactions and information transfer between cells.One of our main research interests is studying protein synthesis in brain cells in a cell type-specific manner. To that end, we have developed a puromycin-based labeling method cell-selective tagging and isolation of proteins. Second, we study how GPCR-coupled signaling activation in glia affects gene expression in neurons, using genetic tools for cell type-specific pathway activation and mRNA analysis.

Möödunud seminarid:

Aeg: 19. oktoober 2023 kl 15.00 nanomeditsiini professor Tambet Teesalu (meditsiiniteaduste valdkond, bio- ja siirdemeditsiini instituut)

Seminari teema: „Homing peptides for targeting of drugs and nanoparticles“

Ingliskeelne kokkuvõte:

I will discuss of our work on application of systemic homing peptides for precision delivery of drugs, imaging agents and nanoparticles.

We use in vivo peptide phage display screens to identify homing peptides that bind to specific targets in the vasculature. Corresponding synthetic peptides are explored for targeting drugs, biologicals, and nanoparticles into tumors to increase their therapeutic index. I will discuss our preclinical and clinical efforts on development of peptide-guided diagnostic agents and therapeutics for the early detection and precision treatment of solid tumors (glioblastoma, and breast, prostate, ovarian, prostate, and colorectal carcinoma), and for precision targeting of neurological diseases.

Finally, I will provide a practical guidelines for rapid selection of homing peptides for targeting sites of disease using in vivo playoff technique.

Info tulevaste seminaride kohta uueneb jooksvalt.

Vaata varasemalt toimunud seminare (2023 kevadseminarid)

taimesein

Sel nädalavahetusel toimub 50. teoreetilise bioloogia kevadkool

MR (fookus all) LT-Tulf-202 (Mariana Tulf)