Autor:
Triinu Visnapuu

TÜMRI teadlaste kaasautorluses ilmus rahvusvaheline raamat fruktaanidest

30. märtsil 2023 ilmus rahvusvaheline kogumik, kus mitmed autorid üle maailma, sh kolm TÜMRI-ga seotud inimest, jagavad põhjalikku teadmist fruktaanide kohta. Teos kannab pealkirja "The Book of Fructans" (eesti keeles "Raamat fruktaanidest") ning sisaldab üle 300 lehekülje informatsiooni.

Raamat on põhjalik, sest katab väga laia teemade ringi fruktaanide nimetamisest ja leidumisest looduses kuni rakendusteni meditsiinis ja biomajanduses. Kuigi raamatu koostamist alustati juba 2020. aastal, siis see sisaldab see siiski igati ajakohast teavet ja raamatu värskeimad viited on 2022. ja 2023. aastal ilmunud teadusartiklitele. Koostajaid on 37 ning nende hulgas on esindatud 17 riigi teadlased üle maailma.
 
TÜMRI teadlaste kaasabil valmis raamatus neljas peatükk, mis pakub infot fruktaane tootvate ja lagundavate ensüümide kohta. Nimetatud peatükk on värskes raamatus üks mahukamaid ning TÜMRI-ga seotud autorid, emeriitdotsent Tiina Alamäe, TÜMRI mikrobioloogia kaasprofessor Triinu Visnapuu ja TÜMRI-s 2019. aastal doktorikraadi kaitsnud, hetkel Lundis järeldoktorantuuri viibiv teadur Karin Ernits, andsid olulise panuse selle kokkupanekusse.

Väga palju on maailmas infot glükaanide kohta, kuid fruktaanide kohta, sh nende rakenduslike aspektide kohta, on infot väga vähe. Tuntuim fruktaan, mida on kõige rohkem uuritud ja mis on ka rakendusse jõudnud alates toiduainetööstusest kuni kreemideni välja, on inuliin.

Üks kogumiku autor, TÜ mikrobioloogia kaasprofessor Triinu Visnapuu

Kirjeldatud peatükis on fruktaani teemal kaetud kõik eluslooduse domeenid. Mikroobsed frukaanid on teistest seni palju vähem uuritud ja näiteks arhedest leiti neid esnüüme alles mõni aasta tagasi. Taimedest pärit fruktaanide osa kirjutas peatükki toimetaja, prof. Wim Van den Ende. Lisaks on antud peatüki üheks autoriks Kuuba teadlane, prof. Lazaro Hernandez.
 
Äsja ilmunud raamat võimaldab lugejail avardada teadmisi fruktaanide kohta ning annab panuse nende rakendusvaldkondade laiendamisse tulevikus.
Raamat on kirjastatud Elsevieri poolt ning toimetajateks on prof. Wim Van den Ende (Belgia) ning prof. Ebru Toksoy Öner (Türgi). Viimane oli ka raamatu ühe autori, Karin Ernitsa TÜMRI-s kaitstud doktoritöö oponendiks 2019. aastal. 

 

Juurdepääs raamatule (DOI)

 

Päisepildil "The Book of Fructans" toimetajad ja TÜMRI-poolsed autorid 2019. aastal Tartus, TÜ Omicumi õppehoone auditooriumis.

Teadmussiirdedoktorantuur

Teadmussiirdedoktorantuur on rikastav kogemus nii ülikoolile kui ka ettevõttele

Ameerika bioloogist Martin Farleyst sai 2013. aastal Ühendkuningriigi ja Euroopa esimene kutseline kestliku labori ekspert, konsultant ja avalik kõneleja.

Head teadust saab teha planeeti kahjustamata

Elin Org, portree

JÄRELVAATA: mikrobioomika professor Elin Org räägib inauguratsiooniloengul mikrobioomi uuringutest