Uudne TÜ täiendusõppevorm: genoomijärjestuste analüüsi mikrokraad

Kiiresti muutuvates tööturu tingimustes on oluline pidevalt uusi oskusi omandada. Teaduse ja tehnoloogia järjepidev areng eeldab elukestvat enesetäiendamist  Tartu Ülikool pakub selleks täiskasvanud õppijatele paindlikke täiendusvõimalusi. Geneetilise informatsiooni analüüs on kaasaegses meditsiinis ja loodusteadustes kriitilise tähtsusega ja seepärast koostas TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituut (TÜMRI) vajaduspõhise mikrokraadiprogrammi: Genoomijärjestuste analüüs.

Alates 2021/22. õppeaasta sügissemestrist saavad täiskasvanud õppijad valida Tartu Ülikooli poolt pakutavate 20 mikrokraadiprogrammi vahel, et omandada lisaeriala või pädevus mõnes kitsamas valdkonnas. Tööturu vajadustega arvestavad mikrokraadiprogrammid on pikemad tervikliku sisuga täiendusõppeprogrammid, mis on loodud tasemeõppeainete põhjal. Osalejad õpivad üldjuhul koos üliõpilastega ja õppetöö toimub töötavale inimesele sobivalt sessioon- või veebiõppena. Mikrokraadiprogrammid on mahuga 12–24 EAP-d ja kestavad ühe või kaks semestrit. Need on koostatud nii, et programmi läbinul oleks edaspidi soovi korral võimalik tasemeõppekava alusel õppimist jätkata ja kõrghariduse või kraadi omandamiseni jõuda. Programmi lõpetanu saab Tartu Ülikooli täiendusõppe tunnistuse.

Tartu Ülikooli õppeprorektor Aune Valk selgitab ülikooli lehel avaldatud pressiteates: „Suur ja minu hinnangul veel alakasutatud võimalus on täiendus- ja tasemeõppe kombineerimine. Juba praegu näeme, et täiskasvanud tulevad magistriõppesse ennast täiendama, ilma et nad tunneksid vajadust kraadi järele, mille omandamine kestab kaks või osakoormuse puhul kolm-neli aastat. Siin tulevadki mängu mikrokraadiprogrammid, mis on tasemeõppekavast märksa lühemad, kuid üksikute ainete õppimisega võrreldes põhjalikumad ja terviklikumad ning – mis kõige olulisem – võtavad arvesse tööturu vajadusi ja töötava inimese õppimisvõimalusi“, rääkis Valk.

TÜ molekulaar- ja rakubioloogia insituut pakub enda poolt algavalt õppeaastal esialgu ühte mikrokraadi omandamise võimalust. Uudse mikrokraadiprogrammi - Genoomijärjestuste analüüs - läbimise käigus saavad biotehnoloogia ja bioinformaatika huvilised paindlikult tutvuda tippteaduses kasutatavate meetoditega ja jõuda soovi korral täiendusõppest kraadiõppeni. Õppetöö toimub ühe aasta jooksul valdavalt e-kanalites. Praktiline õpe toimub õppejõu vahetu toega kas kohapeal või e-vahendeid kasutades. Kõiki positiivselt sooritatud õppeaineid on võimalik VÕTA korras üle kanda nii TÜMRI poolt pakutavasse Geenitehnoloogia bakalaureuseõppekavasse kui ka Molekulaarsete bioteaduste magistriõppekavasse.

Loe lähemalt TÜMRI mikrokraadi programmist meie kodulehelt. Kõikide Tartu Ülikooli poolt pakutavate mikrokraadidega saab tutvuda teemakohasel avatud õppe sisseastumisinfo lehel.

Tartu Ülikooli 7.07.2021 pressiteade mikrokraadide kohta juuresoleval lingil.