Autor:
erakogu

Uus projekt loob nanomaterjalidel põhinevaid antimikroobseid pinnakatteid

Professor Angela Ivaski mikroobide ja materjalide vastasmõjude uurimisrühm alustas alus- ja rakendusuuringute projektiga, mille eesmärk on pakkuda välja uudseid nanomaterjalidel põhinevaid pinnakatted, mis pakuksid kaitset viiruste ja bakterite vastu.
 

Angela Ivaski uurimisrühm koos Andres Meritsa laboratooriumiga tehnoloogiainstituudist osaleb 2022. aasta septembris alanud nelja-aastases Euroopa Horisondi projektis STOP (Surface Transfer of Pathogens), mis sai rahastuse projektikonkursil "A digitised, resource-efficient and resilient industry 2021“. 


Projekti on kaasatud 14 nii akadeemilist kui ettevõtluspartnerit ja seda juhivad Birminghami Ülikool Ühendkuningriigist ning Saksamaa föderaalne materjalide kontrollimise ametkond (Bundesanstalt für Materialforschung und -prüfung ehk BAM). Partnerite hulka kuuluvad nii nanomaterjalide ning neil põhinevate toodete valmistamisega tegelevad uurimisgrupid ja ettevõtted, mikrobioloogia laboratooriumid kui materjalidest tulenevate võimalike ohtude hindamisega tegelevad partnerid.


Kuna mikroobide, sealhulgas mikroobsete patogeenide inimestevaheline ülekandumine toimub peamiselt läbi puutepindade, siis on STOP projekti temaatika, eriti tänasel hetkel, äärmiselt aktuaalne. Mõjusate mikroobivastaste pindade rakendamisega on võimalik ära hoida tuhandeid, kui mitte miljoneid mikroobseid nakkusi ning sellega vähendada nii tervishoiusektori kulusid ja kadusid ühiskonnas. 

Selliste väga nakkavate mikroobsete patogeenide, nagu noroviirused, E. coli või metitsilliinile resistentne Staphylococcus aureus (MRSA), puhangud on näidanud, kui oluline on nakkuste ülekandeahelate katkestamine.

Frank Schreiber, projekti STOP üks Saksamaa-poolsetest koordinaatoritest

Käesolevas projektis ühendame kaasaegsed nanotehnoloogiad ja uuenduslikud materjalid töötamaks välja pinnakatted, mis kaitsevad meid puutepindade kaudu levivate mikroobsete patogeenide eest.

Prof. Artemis Stamboulis Birminghami Ülikoolist, STOP projekti teine koordinaator

 
Projekti käigus disainitakse ja sünteesitase uudseid antimikroobseid nanomaterjale, mida saaks kasutada selliste üldkasutatavate pindade, nagu ukselingid, käepidemed, klaviatuurid, katmiseks. Loodetud mikroobivastastel nanokatetel oleks kestev laiapõhjaline mikroobivastane mõju, et ära hoida pindade vastu kujunevat mikroobset resistentsust, ning katteid oleks võimalik pindadele taaskanda. Projekti raames on kavas testida ka valmistatud mikroobivastaste pindade mõju päriselulistes situatsioonides ja hinnata pindade mõju nakkuste levikule haiglates ja hooldushaiglates.


Projekt kestab kuni 2026.a. augustini ning esimesi tulemusi loodetakse 2024.a. veebruaris.
 

Päisefoto: STOP projekti esimene töökohtumine Birminghamis 09.12.2022.


Horisont Euroopa projektitaotlus nr 101057961, STOP: Surface Transfer of Pathogens

 

Temaatiline intervjuu Kuku raadio saatesarjas "Kuue samba taga". Külas on TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudi geneetika professor Angela Ivask ning TÜ tehnoloogiainstituudi rakendusviroloogia professor Andres Merits. Küsib Madis Ligi. 23.01.2023

Eesti vähikeskuse avakoosolekule tulid kokku asutuste esindajad, kes veavad eest Eesti vähiennetuse ja -ravi korraldust

Eesti vähikeskuse koduks saab Tartu Ülikool

MR eesti loodus tümri

Meedia

Doktoridiplomite kaaned

Kaitstud doktoritööd