2. aprillil kell 14.00 algab Omicumi auditooriumis 105 Fulbright Scholar külalisprofessor Stuart Newfeldi loeng teemal „Inimeste apolipoproteiin ApoB ja selle kärbse homoloog ApoLpp suudavad läbida aju-vere barjääri, kogunedes TGF-β ligandi Myoglianini ekspresseerivate gliiarakkude lähedusse."
Loeng toimub inglise keeles, teema kohta loe lisa lühitutvustusest. Professor Stuart Newfeld külastab Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituuti Fulbright Scholar programmi raames perioodil 25.03. – 25.05.2025. Tema koduülikool on Arizona Osariigi Ülikool (School of Life Sciences Arizona State University).
Vaskulaarne dementsus mõjutab peaaegu kolmandikku üle 70-aastastest inimestest. Haigestunute elulemus on viis aastat, mis on poole väiksem nende tervete eakaaslaste omast. Kognitiivse kahjustuse otsesteks põhjustajateks on järjestikku põetud väikesed insuldid, mis toovad kaasa pöördumatud närvikahjustused. Nende väikeste insultide molekulaarsed põhjused ei ole aga hästi teada.
Selliste insultide tekkimise põhjuste uurimiseks kasutab professor Newfeldi uurimisgrupp temperatuuri muutmise eksperimente humaniseeritud äädikakärbestega. Need kärbsed ekspresseerivad uuritavat inimese geeni, mis kompenseerib kärbse vastava geeni mutatsiooni põhjustatud letaalsuse teatud temperatuuril. Kui kärbsed viiakse mittesoodsa temperatuuri tingimustesse, matkib see somaatilist mutatsiooni inimese geenis.
Stuart Newfeld on enam kui 40 aastat tegelenud molekulaarse geneetikaga. Äädikakärbse, Drosophila melanogaster, geneetikaga asus ta tegelema juba doktorantuuri ja järeldoktorantuuri ajal, töö jätkus hiljem enda loodud laboris. Ta on uurinud rakkudevahelise suhtluse mehhanisme. Alates järeldoktorantuurist on ta keskendunud loomariigis konserveerunud sekreteeritavate TGF-β (transformeeriv kasvufaktor beeta) perekonna valkude vahendatud signaaliradadele. Antud signaalirada on ülioluline nii embrüonaalses kui postembrüonaalses arengus. TGF-β signaaliraja komponentide mutatsioonid võivad viia tõsiste arenguhäireteni ja põhjustada letaalsust näiteks autosoomse dominantse juveniilse polüpoosi puhul. Täiskasvanueas võivad TGF-β mutatsioonid põhjustada kroonilisi haigusi nagu näiteks pankreasevähk või kopsuarteri hüpertensioon.
Professor Newfeld on nende teemade uurimisel saavutanud edusamme ning selle tunnustuseks valiti ta 2012. aastal Ameerika Teaduste Edendamise Ühingu liikmeks erakordse panuse eest molekulaarse geneetika valdkonnas.