Autor:
erakogu

Eestlased said rahvusvaheliselt bioloogiaolümpiaadilt kaks pronksmedalit

35. rahvusvaheline bioloogiaolümpiaad (IBO) toimus 7.-13. juulini pindalalt maailma üheksandas riigis, Kasahstani Vabariigis. Eesti õpilased osalesid olümpiaadil tublilt ja teenisid kaks pronksmedalit. 

Bioloogiaolümpiaadi peakorraldajaks oli Kasahstani Vabariigi haridusministeerium ning olümpiaad toimus Astana Nazarbajevi nimelises ülikoolis. Astana on Kesk-Aasia riigi Kasahstani pealinn alates 1997. aastast.

Eesti võistkonda kuulusid Mia Marleen Rahe (uuest õppeaastast Tallinna Reaalkoli abiturient), Violeta Jürgens (Tartu Hugo Treffneri Gümnaasiumi abiturient), Karl-Erik Volberg (Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi abiturient) ja Simo Linno (Nõo Reaalgümnaasiumi üheteistkümnendik). 

Eesti delegatsiooni esindajatena olid Astanas Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi doktorant Karl Jürgenstein, TÜ arstiteaduskonna üliõpilane Mari Remm, TÜ arstiteaduskonna resident Ando Vaan ning molekulaar- ja rakubioloogia instituudi vivaariumi juhataja Sulev Kuuse, kes valmistasid rahvusvahelise žürii koosseisus õpilastele olümpiaaditöid ette. 

Praktilised tööd olid sel aastal biokeemiast, molekulaarbioloogiast, bioinformaatikast ja loomaanatoomiast– ning füsioloogiast. Viimases praktikumis toimus üle mitme aasta ka reaalne preparaadi lahkamine, uuriti lamba silma ehitust. Teeoriaküsimused olid jagatud kahte ossa, mõlemas 50 küsimust, kummagi osa lahendamiseks oli aega ette nähtud kolm ja pool tundi ehk kokku seitse tundi. Mõlemad teoriavoorud hõlmasid küsimusi seitsmest valdkonnast: biosüstemaatika, raku– ja molekulaarbioloogia, ökoloogia, etoloogia, geneetika ja evolutsioon, taimeanatoomia ja –füsioloogia ning loomaanatomia ja –füsioloogia. 

Eesti võistkonnast said Violeta Jürgens ja Simo Linno pronksmedalid ning Mia Marleen Rahe ja Karl-Erik Volberg äramärkimise väga tubli osalemise eest. Kokku võttis selle aasta bioloogiaolümpiaadist osa 81 riiki ja 286 õpilast.

Olümpiaadil osalemist toetasid Eesti haridus- ja teadusministeerium, TÜ teaduskool, loodus- ja täppisteaduste valdkond, molekulaar- ja rakubioloogia instituut, Solis Biodyne OÜ ning Icosagen AS.
 

Täname kõiki, kes elavad kaasa Eesti õpilaste headele tulemustele ning tunnevad huvi bioloogia ning bioloogiaolümpiaadi vastu.

Esimene rahvusvaheline bioloogiaolümpiaad toimus 1990. aastal.

Image
Eesti õpilased peale bioloogiaolümpiaadi: Volberg, Jürgens, Linno, Rahe

Eesti õpilased peale olümpiaadi (foto Sulev Kuuse)
Vasakult: Karl-Erik Volberg, Violeta Jürgens, Simo Linno, Mia Marleen Rahe
 

Image
Eesti õpilased Shymbulakil

Eesti õpilased Shymbulakil 17.07.2024 (vasakult Karl-Erik, Mia Marleen, Violeta, Simo; foto Sulev Kuuse)
 

Loe delegatsiooni muljeid enne sõitu

Loe ka Tartu Postimehe artiklit (15.07.24)

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Sulev Kuuse enda töölaua taga.

Sulev Kuuse: teadlasel peab ikka edevust olema

Kooliõpilane valge bioloogia katset tegemas

Eesti bioloogiaolümpiaad

Siia lehele on koondatud Eesti riikliku bioloogiaolümpiaadi ning valge bioloogia viktoriiniga seotud uudised.
2024. aasta juulikuus 35. rahvusvahelisel bioloogiaolümpiaadil võistlevad õpilased (vasakult): Violeta Jürgens, Simo Linno, Karl-Erik Volberg ja Mia Marleen Rahe. Nendega läheb kaasa Eesti bioloogiaolümpiaadi žürii esimees Sulev Kuuse.

TÜMRI blogi – Bioloogiaolümpiaadi parimad: „Uurida tuleb süvitsi ja leida ise lahendusi“