Geneetika õppepäevad, kaheksa täispikka päeva täis huvitavaid laboratoorseid katseid instituudi laborites, tõid instituuti kahe nädala jooksul üle kahesaja gümnaasiumiõpilase Eesti erinevatest maakondadest.
Seitsmendat korda meie instituudis toimuvatel õppepäevadel sai iga osalev õpilane valida endale meelepärase töötoa, mida ta terve päeva vältel külastas. Töötubadena oli sellel aastal valikus kolm teemat – kaheksast õppepäevast igal päeval toimus üks töötuba kriminalistika teemal ning teine kas HIV retseptori või uudse teemana kolmel korral, rohetehnoloogia fookusega, kus õpilased said määrata biolagunevat kilekotti lagundavate ürgidebakterite ehk arhede olemasolu keskkonnaproovis. Töötoa jooksul õpiti, kuidas saavad evolutsiooniliselt ühed vanimad organismid aidata inimkonda rohelisema tuleviku poole.
Kõiki töötubasid viisid läbi entusiastlikud Tartu Ülikooli bioteaduste üliõpilased bakalaureuse- ja magistriõppekavadelt, kes kuuluvad Bioteaduste Üliõpilaste Seltsi. Seltsi poolt koordineerib haridustegevusi hariduse töögrupp, mida juhib biomeditsiini magistriõppe üliõpilane Agnes Vaht, kes oli ka teist aastat järjest geneetika õppepäevade peakorraldaja BÜS-i poolt. Särasilmsed juhendajad omavad juba mitmekülgset juhendamiskogemust, kuna mitmed neist on instituudi head partnerid erinevate teadusürituste korraldamisel nagu näiteks perepäev ja Teadlaste öö või Rändav bioklass.
Loodusteaduste õppimise edendamine on olnud minu südameasjaks BÜS-i hariduse töögruppi astumisest saadik. Geneetika õppepäevi koordineerides ja töötubasid juhendades soovin jagada seda kirge ning näidata õpilastele, kuidas bioteadused aitavad meil mõista elu toimimist, arendada kriitilist mõtlemist ning pakkuda lahendusi globaalsetele probleemidele. Ma väga loodan, et just geneetika õppepäevadel osalemine inspireerib mõnda gümnaasiumiõpilast niivõrd, et ta võtab vastu otsuse tulla õppima Tartu Ülikooli geenitehnoloogia või bioloogia õppekavale, et edasi avastada loodusteaduste põnevat maailma.
Sellel aastal osalesid õppepäevadel järgnevad maakonnad ja koolid:
Saare maakond - Saaremaa Gümnaasium
Pärnu maakond - Pärnu Ühisgümnaasium
Põlva maakond - Põlva Gümnaasium
Harju maakond - Tallinna Lilleküla Gümnaasium, Tallinna Arte Gümnaasium, Rocca al Mare Kool
Tartu maakond - Lähte Ühisgümnaasium, Nõo Reaalgümnaasium, Elva Gümnaasium, Tartu Tamme Gümnaasium
Geneetika õppepäevad tõid 2024. aastal teieni järgmised toetajad:
Biotehnoloogia ettevõte Solis BioDyne OÜ
Biotehnoloogia ettevõte Bioatlas OÜ
TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituut
Bioteaduste Üliõpilaste Selts
Tänu toetajatele on koolidele õppepäevadest osavõtt tasuta.
Täname kõiki koole ja omavalitsusi, kes leidsid võimaluse toetada noorte transpordikulusid ja ööbimisvõimalust Tartus.
Täname TÜMRI biotehnoloogia laboranti Merle Külaotsa ja insener Dmitri Lubenetsi juhendavate üliõpilaste toetamise eest.
Geneetika õppepäevade idee algataja on hariduspedagoog Mari Järve. Õppepäevad toimusid enne molekulaar- ja rakubioloogia instituuti liikumist ühe aasta ka Tartu Tervishoiu Kõrgkooli ruumides.
Rohetehnoloogia töötoa idee algataja on geneetika teadur Anne Menert. Töötuba kasvas välja Anne rohketest õpilas- ja üliõpilastööde juhendamisest.
Õpepäevad on 2019. aastal Eesti Teadusagentuuri poolt riiklikult tunnustatud teaduse populariseerijana (peapreemia gümnasistidele suunatud praktiliste töötubade eest).