Selle aasta instituudi jõulutervitus valmis mikrobioloogia kaasprofessor Triinu Visnapuu juhendatud mikroobikunsti töötoas, kust võtsid osa nii instituudi töötajad kui üliõpilased.
Idee selliseks tervituseks tekkis käesoleva aasta teadlaste öö raames, kus mikroobikunsti töötuba osutus väga populaarseks.
Mida kujutab endast mikroobikunst?
See ei ole mikroobide vaatlemine mikroskoobi all ning hiljem nähtu (mikroobide) paberile üles joonistamine vaid hoopis mikroobide enestega joonistamine tardsöötmele, mida nimetatakse ka agarikunstiks.
Mikroobidega joonistamine oli mitmele töötoas osalenule esmakordne kogemus, kuigi mikroobidega töötamise ning söötmetassidega olid kokku puutunud juba kõik üliõpilased ja ka osad töötajad.
Töötoa alguses andis Triinu Visnapuu ülevaate mikroobikunstist, praktilisi soovitusi mikroobidega joonistamiseks ja selle kunstiliigiga seotud ohutusnõuetest.
Seejärel oli juba osalejatel võimalus asuda oma kunstiprojektide kallale. Iga osaleja tegi vähemalt kaks tööd, kiiremad jõudsid enamgi.
Värvide palett
Pigmenteerunud mikroobid ehk värvide paleti oli jõuluteemale vastavalt valinud ja ette valmistanud juhendaja Triinu. See on omamoodi täpne ja peen töö, sest kasutatavad mikroobid peavad olema kasutajale ohutud, neid peab olema lihtne ja kiire kasvatada ja nad peavad sobima ühel söötmetassil koos kasvama. Samuti on tore, kui mikroobid on huvitavad, näiteks meenutavad peale kasvamist karda või säbru ja on värvilised.
Teostus
Söötmetassile, kuhu on kantud agarsööde, kantakse mikroobid erineva jämedusega "pintsli" või "pliiatsiga" ehk külviaasaga.
Külvivahenditeks sobivad ka steriilsed puutikud, millega saab teha peenikesi jooni ja seega detailset mikroobikunsti. Seejuures tuleb tähele panna, et õrnale tassile liiga kõvasti peale ei vajutaks.
Mikroobikunsti sobib kõige paremini iseloomustama Väikse printsi lausung: "Kõige tähtsam on silmale nähtamatu..." (A. de Saint-Exupéry)
Mikroobikunsti teeb huvitavaks ka see, et teostatav kunstitöö ei ole kohe silmale nähtav. Värvipaletilt võetud mikroobne materjal on praktiliselt nähtamatu, ükskõik, mis värvi ta hiljem üles kasvab ja keda esindama hakkab.
Kunstitöö tulemust on näha alles kolme-nelja päeva möödudes, kui mikroobid on tassil kenasti üles kasvanud.
Värvi ehk materjali tuleb võtta erinevalt päris värvist küllaltki vähe, sest mikroobirakud kasvavad tassil edasi ehk paljunevad ning muutuvad kasvamise käigus silmaga nähtavaks.
Mikroobikunsti tuleb nii töö õnnestumist kui teostaja ohutust silmas pidades teha hästi puhtalt, täpselt ja ohutult. Kunstnik töötab kummikindad käes, iga pigmendi kandmiseks tassile tuleb võtta uus pintsel ehk külviaas, töö pauside ajal tuleb nii väivipalett kui söötmetass kohe katta kaanega, et sinna midagi õhust sisse ei pudeneks ning kui töö valmis, tuleb tassid kaanega sulgeda, kasutatud vahendid jäätmekottidesse pakkida ning käed puhtaks pesta.
Ning siis algab ootamise aeg... et näha oma töö tulemust.
Valminud tööd pildistas üles Sulev Kuuse.
Täname: