Geneetika õppepäev 15.03.22
Foto: Andres Tennus, Tartu Ülikool
Geneetika õppepäev 15.03.22
Foto: Andres Tennus, Tartu Ülikool

Kooliõpilased teevad taas põnevaid katseid ja tutvuvad laboritega

14. märtsil kogunevad taas kümned ja kümned bioloogiahuvilised õpilased Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituuti, et osa võtta põnevatest geneetika õppepäevadest.

Geneetika õppepäevad, kaheksa täispikka päeva täis huvitavaid laboratoorseid katseid instituudi laborites, toovad instituuti kahe nädala jooksul kokku ligemale 240 gümnaasiumiõpilast Eesti erinevatest maakondadest. 

Iga osalev õpilane saab valida talle meelepärase töötoa kahe valiku seast ning asuda särasilmsete juhendajate juhendamisel lahendama kas HIV retseptori või kriminalistika juhtumit. 
Õppepäevad korraldab TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituut koos Bioteaduste Üliõpilaste Seltsiga (BÜS). 

Väga hea meel on lõpuks õppepäevade raames õpilasi instituudis tervitada.

Katariina Kordemets, hariduse töögrupi juht, Bioteaduste Üliõpilaste Selts

Covid-19 ja sellest tulenevad keerulised olud nurjasid õppepäevade korraldamise 2020. aasta kevadel, kui vahetult enne kehtestati eriolukord ning ka 2021. aasta kevadel, kui piirangud oluliselt karmistusid. Lisandusid probleemid koolides õppetöö korraldamise ja distantsõppe eripärade näol. Ka novembris 2021 tuli õppepäevad siiski korraldamata jätta, seda nii ülikooli kui koolide tagasisidet arvestades. 

Ka sellel korral märtsis 2022 on õppepäevade korraldajad pannud suurt rõhku õpilaste ja juhendajate ohutusele. Kõik õpilased on kiirtestitud, loomulikult kasutatakse isikukaitsevahendeid, kiirtestivad ka kõik juhendajad. Erinevate koolide ja maakondade õpilasi ei panda kokku ühte praktikumirühma. 

Geneetika õppepäevade eesmärgiks on huvitavate ja kaasavate laboratoorsete praktikumide kaudu äratada gümnasistides huvi geneetika vastu, populariseerida bioteaduste erialasid ning tuua esile teaduse olulisust ühiskonnas. 

Sellel aastal osalevad koolid Ida-Viru, Pärnu, Jõgeva, Harju ja Tartu maakondadest.
Koolidest on esindatud Keila Kool, Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium, Kuusalu Keskkool, Tartu Tamme Gümnaasium, Lähte Ühisgümnaasium, Jõhvi Gümnaasium, Rocca al Mare Kool, Põltsamaa Ühisgümnaasium, Pärnu Ühisgümnaasium ja Tallinna Lilleküla Gümnaasium.

Koolidele on õppepäevade külastus tasuta.


Projekti toetavad: 
Eesti Teadusagentuur 
Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituut
Bioteaduste Üliõpilaste Selts
Bioatlas OÜ
Solis BioDyne OÜ

Fotod geneetika õppepäevadest, 15.03.2022, fotodel Kuusalu keskkooli ja Tartu Jaan Poska Gümnaasiumi õpilased töötubades (pildistanud Andres Tennus, Tartu Ülikool)

MR eesti loodus tümri

Meedia

Rändav biolass

Rändav bioklass

Projekti „Rändav bioklass“ eesmärgiks on populariseerida loodusteadusi tutvustades õpilastele tänapäevaseid DNA analüüsi meetodeid ja andes neile võimaluse töötada kaasaegse laboriaparatuuriga.
Austame erinevusi märgised

Tartu Ülikooli tunnustati taas kvaliteedimärgisega „Austame erinevusi“