Ägedate ja krooniliste haavandite paranemist võiksid kiirendada rakuvälised maatriksivalgud, mis aitavad inimese rakul kiiremini liikuda ja paljuneda. Riiklikult tunnustatud uurimistööst rääkis Kuku raadio saates „Kuue samba taga“ Tartu Ülikooli rakubioloogia kaasprofessor, TÜ kliinikumi nahahaiguste kliiniku juhataja Viljar Jaks.
Viljar Jaks võrdleb rakuvälist ehk ekstratsellulaarset maatriksit majaga ja rakke selle elanikega. „Igal rakul on oma ülesanded. Natuke erinevad need isegi ühes koes asuvatel sarnastel rakkudel,“ selgitab ta. Rakuväline maatriks on mehaaniline toes, mis kaitseb oma elanikke nagu maja, aga mitte ainult – sealsed kommunikatsioonimehhanismid juhivad rakkude käitumist ja abistavad rakke nende igapäevategevuses.
Maatriks on võimeline muutma raku ülesandeid, isegi raku elu mõtet olenevalt organismi vajadustest koes.
Maksarakkude taasteke
Hiirte maksa rakuvälise maatriksi uurimisel selgus, et on olemas mõningad valgud, mille hulk suureneb just kahjustunud maksas. Et anda uuele teadmisele rohkem kaalu, taheti uurida, kas inimese maksas toimuvad sarnased muutused. Uurimiseks vajalikud maksatükid saadi koostöös Lääne-Tallinna Keskhaiglaga.
„Kui sapipõis ära lõigatakse, jääb mõnikord natuke tervet maksa kõrvale,“ selgitab Jaks, kuidas normaalse maksa koenäidiseid saadi. Uurmisobjektiks olid aga diagnostilisel eesmärgil võetud kahjustatud maksatükid. Nende võrdlemisel jõudsid teadlased samade tulemusteni mis hiirte puhul.
Maksa taluvusvõime on suur: näiteks taastub keskmisel inimesel pärast poole maksa eemaldamist maksafunktsioon ühe kuuga. „Maks paraneb väga võimsalt, seda teadsid juba vanad kreeklased,“ mainib Jaks. Näiteks toob ta Prometheuse legendi, mille kohaselt kasvas peategelasel kotka ära nokitud maks ööga tagasi.
Maks on nagu keemialabor, kus töödeldakse erinevad ained organismile sobivaks. Osa ravimeid aktiveerub ainult pärast maksa läbimist, mõnel juhul muudab maks aga aktiivse ravimi toimetuks. Ravimite väljatöötamise ajal testitakse neid ka maksa toksilisuse suhtes.
Haava paranemist võivad kiirendada rakuvälise maatriksi valgud
Uurimisrühma hakkas huvitama, kas kahjustatud maksas üles reguleeritud valgud võiksid omada ka universaalsemat rolli. Järgmiseks uurimisobjektiks valiti nahk. Nahk on huvitav organ, mille uurimiseks ei pea piirduma katseloomadega – inimeselt saadud paari ruutmillimeetrisest proovitükist saab tänapäeva meetodite abil tohutul hulgal teavet.
Ukraina olukorda arvestades on meditsiinivaldkonna prioriteet suurte vigastuste kiire ravimine. Seoses üha pikeneva elueaga on Eestis ja mujal märgata ka krooniliste haavandite sagenemist. „Peaaegu pool Tartu Ülikooli Kliinikumi nahahaiguste kliiniku statsionaarse osakonna haigetest on ühel või teisel moel selle probleemiga kimpus,“ nendib Jaks.
Haava paranemiseks on vaja, et rakud kataksid võimalikult kiirelt koe defekti ja paljuneksid, et defekti täitmiseks vajalikku massi oleks piisavalt. Jaks näitas ühes oma uurimisrühmaga, et maksast leitud valgud on olemas ka inimese nahas: need kiirendavad naharakkude paljunemist ja suurendavad nende liikumisvõimet. Lisaks leiti, et need valgud kiirendavad ka hiirte nahahaavandite paranemist. Teadustöö järgmine etapp on jõuda inimese haavanditeni.
Saadud teadmisi on võimalik kasutada ägedatele ja kroonilistele haavanditele uudsete sidemete loomiseks. „Ägeda haavandi mudeleid oleme katsetanud hiirte ja koekultuuri peal, nende puhul töötavad tulemused hästi. Soovime teha sama ka kroonilise haavandi mudelis,“ selgitab Jaks.
Viljar Jaks pälvis 2024. aastal riigi teaduspreemia keemia ja molekulaarbioloogia alal uurimistööde tsükli „Kudede regeneratsioon ja rakuväline maatriks“ eest.
Loe lisaks
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.