Autor:
Erakogu

Viljar Jaks pälvis riikliku teaduspreemia

Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi rakubioloogia kaasprofessor Viljar Jaks pälvis riikliku aastapreemia keemia ja molekulaarbioloogia erialal uurimistööde tsükliga teemal „Kudede regeneratsioon ja rakuväline maatriks“.

Vabariigi Valitsus kinnitas teaduspreemiate tänavused laureaadid. Riiklikud aastapreemiad valitakse eelneva nelja aasta jooksul valminud ja avaldatud parimate teadustööde eest. Seekord läks keemia ja molekulaarbioloogia erialal aastapreemia jagamisele kahe teadlase - Viljar Jaksi ja Peep Palumaa tööde tsüklite vahel.

Jaksi uurimisrühmal on aastatel 2020-2023 ilmunud 15 publikatsiooni, millest üheksa moodustavad ühtse terviku. Need käsitlevad kudede regeneratsiooni erinevaid aspekte, peamiselt seoseid rakuvälise maatriksiga. Saadud tulemused on avaldatud mainekates teadusajakirjades nagu Experimental Cell Research, Cellular and Molecular Life Sciences, Scientific Reports, Frontiers in Cell and Dervelopmental Biology ja FEBS Letters.

Minu jaoks oli teaduspreemia saamine väga suur üllatus, arvestades eriti tihedat ja väärikat konkurentsi sellel aastal. Minu töö on näide sellest, kuidas töö ühe projekti kallal võib viia  täiesti ootamatu tulemuseni. Lihtsustatult me leidsime, et maksakoe taastumisel osalevad valgud abistavad ka nahas koekahjustuse paranemisel.

Viljar Jaks

Jaksi tööd keskenduvad naha, rasvkoe ja maksa rakkude taastekkele. Üks olulisemaid järeldusi tema uurimistööst on, et rakuvälised maatriksvalgud olfaktomediin-4 ja trombospondiin osalevad naha tuumikkomponentide toimimises. Olfaktomediin-4 toime soodustab rakkude tööd ja taastumist ning naha haavade paranemist.

Uurimistööde tsükkel jaguneb kolmeks alateemaks:

  • Regulatiivsed maatriksivalgud naha regeneratsioonis
  • Uudse mudelsüsteemi loomine nahaaluse rasvkoe regeneratsiooni ja metabolismi uurimiseks
  • Maksarakkude regeneratsiooni regulatsioon rakuväliste faktorite kaudu

Pärast Rootsist Karolinska insituudist järeldoktrantuurist naasmist on ta 2011. aastast alates töötanud TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudis kaasprofessorina ning juhtinud uurimisgruppi, mis tegeles alguses maksa ning hiljem ka naha regeneratsiooni uurimisega. Ta omandas dermatoveneroloogi kutse 2020. aastal ning on alates 2018. aastast töötanud paralleelselt TÜ Nahahaiguste kliinikus, mille juhiks valiti ta 2022. aastal.

Preemia anti üle vabariigi aastapäeva tähistamisel 21. veebruaril Eesti Teaduste Akadeemias. 

Image
Viljar Jaks saab kätte teaduse aastapreemia

Meedia

 TÜMRI Koe regeneratsiooni uurimisgrupp

taimesein

Sel nädalavahetusel toimub 50. teoreetilise bioloogia kevadkool

MR (fookus all) LT-Tulf-202 (Mariana Tulf)

Teenused ettevõtetele ja teadlastele

Teadmussiirdedoktorantuur

Teadmussiirdedoktorantuur on rikastav kogemus nii ülikoolile kui ka ettevõttele