Reklaamplakat

Näitus Omicumis: valik arhitekt Helmi Sakkovi töödest 1968-2023

Omicumi galeriis on alates 21.02.2023 üleval arhitekt Helmi Sakkovi tööde näitus. Arhitekti 80. sünnipäeva puhuks kokku pandud näitusel tutvustatakse Helmi Sakkovi ehitatud ja ehitamata projekte ning näha saab ka tema loodud akvarelle.

Näituse avamine toimus 21.02.2023 kell 16.00 Omicumi aatriumis (Riia tn 23b/2, Tartu).

Näituse avamisel võttis sõna kunstiajaloolane Enriko Talvistu ja muusikat pakkusid Anne Maasik ning Heiki Veromann. (Anne Maasik on eesti luule viisistaja ja laulja, töötanud ka näitlejana Tartu Vanemuise teatris. Heikki-Rein Veromann on laulja, pillimees ja näitleja. Ta on töötanud näitlejana Ugala teatris ja Tartu Lasteteatris ning teinud mitmele lavastusele muusikalise kujunduse. Laulab ja musitseerib ansamblis Triskele.)

Helmi Sakkov kirjutab enda kohta järgnevalt:

Olen sündinud 1943 aastal ingerisoomlastest sõjapõgenike peres, Rakveres, teel Soome. 1946ndast aastast olen tagasi Eestis. Õppisin Kose Keskkoolis ja ERKIs (Eesti Riiklik Kunstiinstituut). Töötasin Eesti Projekti Tartu osakonnas 1968 – 1992 ja arhitektibüroos 4A 1992 – 1995. Aastast 1997 on mul omanimeline arhitektibüroo Helmi Sakkov OÜ.

Aastatel 1973 – 1976 elasin Alžiiris ja 1984 – 1988 Madagaskaril, kuna minu abikaasa, matemaatik Elmar Sakkov töötas sealsetes ülikoolides. Olen projekteerinud Tartu Projektis töötades suuri hooneid, näiteks Tartu Vanemuise Teatri kõrvale Kesklinna Hotelli 1982. aastal (hotelli selle koha peale olen projekteerinud isegi kolmel korral), Tartu Ülikooli prekliiniliste kateedrite õppehoonet 1992. aastal, netopinnaga 30 000 m2. Need hooned on kahjuks jäänud ehitamata.

KONKURSIPROJEKTID:

Tartu Kesklinna Hotelli konkurss 1980 a – 1. preemia

Eesti Rahva Muuseumi konkurss Liivi tn 1993 a – ost

Tartu Ülikooli Pärnu Kolledži konkurss 1996 a – 1. preemia

Tartu Ülikooli raamatukogu esine plats 2002 a – 1. preemia

Tartu Ülikooli meediamaja 2003 a – 3. preemia

ELVI hoone ümberehitamine EMÜ peahooneks 2005 a – 2. preemia

Eesti Rahva Muuseumi konkurss Raadil 2006 a

Otepää kultuurimaja laiendamine 2009 a – 1. preemia

Nendest projektidest on ehitatud ainult Otepää Kultuurikeskus.

Ideaalis peaks igal linnal olema oma nägu. Kui me matkame välismaal, siis püüame ilmtingimata vaadata ära vanima osa linnast, sest see ongi selle linna nägu. Uuemad linnajaod on liiga üheülbalised üle ilma. Kui me vaatame pildilt kõrghoonetega ülekülvatud linna, kas me tunneme selle linna ära? Vahel harva mõne eriskummalise hoone järgi. Vanalinnad on aga selgelt äratuntavad. Tallinna keskaegne ja Tartu klassitsistlik vanalinn ei lähe omavahel sassi, küll aga on uute hoonete puhul küsimus: kus linnas see maja küll asub?

Kas uus SÜKU peab tulema rahvusvahelise arhitektuuri või Tartu nägu?

Näituse kuraator: Sulev Kuuse.

Näitus jääb avatuks kuni 2. aprillini 2023

Tartu Postimehes ilmus artikkel näituse kohta (23.03.2023).

Pildigalerii näituse avamisest. Fotod: Sulev Kuuse

Kursi koolkonna teosed Omicumi aatriumis.

Näitus Omicumi galeriis - „KURSI KOOLKOND XXXVI"

Sarja „Kord ja kaos“ teine sümpoosion „Maailma tähendusest“ kujundus.

Sarja „Kord ja kaos“ teisel sümpoosionil keskenduti semiootikale

Marina Aleksejeva looming.

Omicumi galeriis eksponeeritakse Marina Aleksejeva loomingut