Autor:
Andres Tennus

TÜMRI teadlastega koostöös ilmusid Eesti õpilaste uurimused

Eesti ainukeses õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake ilmusid septembri lõpus 12 silmapaistvat artiklit. Spetsiaalses erinumbris - mille peatoimetajad olid TÜMRI mikrobioloogia kaasprofessor Triinu Visnapuu ja meie instituudi vilistlane ja endine teadur, praegune ravimiameti spetsialist Pille Säälik - käsitleti nii loodus-, majandus- kui ka käitumusteaduslikke teemasid.

Erinumbrisse on koondatud 12 sellel aastal ETAG-i õpilaste teadustööde konkursil silma paistnud ja auhinnatud uurimistööd. Peatoimetajate sõnul mõtlesid nad juhtkirja kokku pannes ka tööde tavapärase liigitamise peale –  reaalia, sotsiaalia jt – aga siis otsustati liigitamisest loobuda, sest paljusid erinevaid valdkondi puudutavate tööde puhul oleks selline kasti surumine ebaõiglane. Vaadati laiemalt näiteks helendavate bakterite teemat ning ka seda, kuidas neid hõbeda-nanomaterjalide abil ohjeldada (Mirtel Merila uurimus hõbeda-kitosaani nanokomposiitidest). Samuti uuriti lähemalt, kui roheline on poes müüdav roheline limonaad (Laura Veerde uurimus toiduvärvi sisaldavatest jookidest) ning milliste kavalate keemiliste reaktsioonide abil saab keskkonnast eemaldada saasteaineid (Fred Järv ja Jaagup Kuuskla uurimus platvormkemikaalidest).

Image
Elo Joandi õpilasuurimust tegemas
Elo Joandi õpilasuurimust tegemas (autor: erakogu)

Erinumbri peatoimetajad olid abiks ka artiklite valmimisel: ravimiameti spetsialist Pille Säälik oli uurimustöö artikliks vormimisel abis kahe teema puhul: Noorte papilloomiviiruse vastu vaktsineerimist pidurdab eeskätt teadmatus (Tallinna Reaalkooli õpilane Mia Marie Sukles) ja Muistse taimetoitlase juuksed on isemoodi koostisega (Miina Härma Gümnaasiumi õpilane Elo Joandi)

TÜMRI mikrobioloogia kaasprofessor Triinu Visnapuu abiga koostati Akadeemikese artikkel teemal: Värvilised joogid võivad sisaldada lubatust rohkem toiduvärvi (Tartu Luterliku Peetri Kooli 8. klassi õpilane Laura Veerde)

Lisaks ülalmainitutele aitas TÜMRI rakubioloogia teadur Signe Värv koostada Nõo Reaalgümnaasiumi 11. klassi õpilastel (Fred Järv, Jaagup Kuuskla) artiklit teemal: Püsiva orgaanilise saasteaine trikloropropaani mehhanokeemiline muundamine platvormkemikaaliks grignardi reaktsioonis

Kõik uurimistööde põhjal valminud artiklid leiate ajakirja Akadeemiake kodulehelt.

 

Lisainfo erinumbri peatoimetajate kohta Eesti Teadusinfosüsteemist (ETIS):

Pille Säälik
Triinu Visnapuu

Erinumbri ja uudislugude koostamise tellis ja rahastas Eesti Teadusagentuur, kogu protsessi koordineerijateks olid Pille Säälik ja Triinu Visnapuu.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tambet Tõnissoo ilvese kujuga silmitsi seistes. Pilt on tehtud Tartu Ülikooli loodusmuuseumis.

Tambet Tõnissoo: „Kui vähegi aega, on äge midagi uut juurde õppida“

Pilt kahest tudengist.

Tartu Ülikool kutsub gümnasiste põnevale inseneripäevale Delta keskusesse

ITD juhendnöörid header

Valminud on teadusaladeülese ja -vahelise koostöö juhend teadlastele