Raigo Pajula, Vabariigi Presidendi Kantselei

Noore teadlase preemia pälvis Tartu Ülikooli geneetika kaasprofessor Hedvig Tamman

Täna pärastlõunal andis president Alar Karis Tallinnas Kadriorus üle Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemia. Tänavune laureaat on Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi geneetika kaasprofessor Hedvig Tamman.

Hedvig Tamman uurib bakterite ja neid nakatavate viiruste (bakteriofaagid, lühemalt: faagid) omavahelist võitlust. Täpsemalt uurib ta keskkonnabakterit Pseudomonas putida ja seda nakatavaid bakteriofaage. Selliseid faage on teadlane koos kolleegide ja üliõpilastega praeguseks eraldanud Eesti keskkonnast üle 70.

Väikeste organismide puhul nagu faagid ja bakterid, on pidev muutlikkus üsna lihtsalt jälgitav ja muutused toimuvad kiiremini kui paljuraksetel organismidel. Enda tööst ülevaadet andes rääkis Tamman, et hetkel keskendutakse tasakaalu uurimisele: kuidas mõjutavad faagid bakterite elutegevust enda kasuks, milline on teise osapoole vastureaktsioon ja kuidas esimene uued kaitsebarjäärid ületab?

Täpsem faagide ja bakterite suhete mõistmine annab meile aimu, kuidas ka väga väiksed muutused võivad tegelikult olla väga olulised ja muuta väga palju sellises mikro-mõõtmelises kiskja-saakloom suhtes. Kõikide nende väikeste asjade avastamine on omaette seiklus, omaette uurimus ja nagu ikka mõistatuse lahendamine, päris põnev.

Hedvig Tamman, Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi geneetika kaasprofessor

Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu 2024. aasta noore IT-teadlase preemia sai tänavu Liisa Rätsep (Tartu Ülikool), noore keskkonnateadlase preemia Reimo Lutter (Eesti Maaülikool). President Alar Karis ütles preemiaid üle andes, et need on ühelt poolt tunnustus noortele inimestele, kes on juba oma erialal välja paistnud, kuid teiselt poolt on sellise preemia olemasolu tänuavaldus ja julgustus kõigile noortele, kes on valinud teadlase tee, ning eeskujuks neile, kes seda kaaluvad.

Vaata videot: Hedvig Tamman oma teadustööst

Rita Hõrak, molekulaar- ja rakubioloogia instituudi geneetika kaasprofessor, Hedvig Tammani doktoritöö juhendaja

MR Rita Hõrak

2021. aasta novembris asus Hedvig uurima poomisvastuse rolli bakterite viirusvastases kaitses. See on hetkel väga aktuaalne teema, sest bakterite viirusi ehk bakteriofaage loodetakse ära kasutada nii looma- kui taimepatogeenide vastases võitluses ehk teisisõnu faagiteraapias.

Lisaks väga viljakale teadustööle, on Hedvig palju panustanud ka tudengite õpetamisse ja lõputööde juhendamisse. Hetkel juhendab ta kolme bakalaureuse- ja kolme magistriõppe tudengit ja tema juhendamisel on kohe alustamas ka tema esimene doktorant.

Hedvig on olnud kahtlemata üks minu kõige andekamaid juhendatavaid. Tema doktorantuurijärgsed tegevused ja saavutused näitavad, et ta on tõeliselt andeks, aga ka väga töökas noor teadlane. Tema senine väga edukas teadlaskarjäär annab kindlust, et tema algatatud projektid saavad olema tulemuslikud.

Suured õnnesoovid Hedvigile instituudi pere poolt!

Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu preemiate laureaadid

Presidendi kultuurirahastu preemiad pälvisid Hedvig Tamman ja Liisa Rätsep

Akadeemik Andres Metspalu

Andres Metspalu valiti Academia Europaea liikmeks

Haridus- ja Teadusministeeriumi 2023. aasta keeleteo auhinna üleandmine. Pildil Tartu Ülikooli vivaariumi juhataja Sulev Kuuse ning haridus- ja teadusminister Kristina Kallas.

Ülikooliõpik „Rakubioloogia“ valiti Haridus- ja Teadusministeeriumi 2023. aasta keeleteoks