Autor:
Sulev Kuuse

Omicumi galerii tähistab juubelit

Tartus Riia 23b/2 asuv Omicumi galerii on kunstihuvilistele teada-tuntud näitusepaik, kus omanäolised väljapanekud on huvilistele tasuta külastamiseks avatud igal tööpäeval. Galerii võõrustab lisaks kunstile muusikasündmusi.
 

Omicumi galerii sündis mõni aasta peale hoone valmimist 2012. aastal. Esimesed näitused jäid aastatesse 2014 – 2015 ja 2018. 2018. aasta lõpust on infot näituste kohta regulaarselt kogutud ja talletatud. Galerii jõuab aprilli keskpaigas 2023 oma kolmekümnenda näituseni. Selle raames tuleb galeriisse fotonäitusega „Studia Botanica“ füüsik Jaak Kikas, kelle näitus oli galeriis ka tegutsemisaja kolmas väljapanek.

Eksponeeritud on nii foto-, maali-, akvarelli-, vaibakunsti-, pliiatsijoonise-, ehte-, graafika-, tarbe- kui arhitektuurialaseid kunstitöid mitmepalgelistelt autoritelt, kelle seas nii üksikharrastajaid, harrastajate gruppe ja stuudioid kui nimekaid kunstnikke.

 

Image
Ülle Ottokar ja Ermo Leuska musitserivad

Ülle Ottokari näituse „Rändronk" avamisel musitseerivad Ermo Leuska
ja Ülle Ottokar (01.03.2022, foto: Sulev Kuuse)

Oma töid on näidanud ka mitmed Tartu Ülikooli ja ka kitsamalt hoones tegutsevate instituutide teadlased, näiteks geneetika kaasprofessor Riho Teras ja vivaariumi juhataja Sulev Kuuse on välja pannud oma reisifotosid, lahkunud rektor professor Jüri Kärneri täpsed elektronmikroskoopia fotod said näituseks 2019. aastal koos raamaatu „Rektor Jüri Kärner“ esitlusega. Professor Jaak Kikas on meil näidanud oma varifotosid, teadur Ene Ustavi värviküllad maalid on ehtinud galerii seinu korduvalt.


Teadus ja kunst

Teadus ja kunst – mis neid siis ühendab, et teadushoone seinte vahel tunneb end mugavalt ka kunstihuviline?

Nii teadus kui kunst vajavad loomingulisust, et tulla uute ideede või lahenduste peale. Nii teaduses kui kunstis tuleb olla tähelepanelik, et märgata maailma enda ümber, osata pöörata tähelepanu detailidele ning püüda aru saada, miks ja kuidas mingi asi toimib. Nii teaduses kui kunstis ei sünni asjad üleöö ja kiirustades, vaid pigem mitmekordse ümberhindamise ja -vaatluse teel. Tööprotsess on väga oluline nii kunstnikule kui teadlasele. Teadus ja kunst on sarnased isegi kommunikatsioonis – kunstnik soovib väljendada oma tööde kaudu enda ideid ja emotsioone võimalikult paljudele vaatajatele. Teadlane, kelle tegemistest keegi midagi ei tea, on olematu teadlane, mis  tähendab tööd publikatsioonide, ettekannete, loengute kallal. Kindlasti ühendab kunsti ja teadust ka uudishimu ümbritseva suhtes, väljendugu see siis kas uutes pintslitehnikates või uurimismeetodites.

 

Image
Margus Meinart - Tartu Pallas maaliosakond

Margus Meinarti maal Tartu Kõrgema Kunstikooli Pallas maaliosakonna
üliõpilaste näitusel „Suvetöö" (foto: Sulev Kuuse)
 

Omicumi galerii on saanud galeriina küllaltki tuntuks. Galeriis toimuvatest näitustest kirjutab regulaarselt Tartu Postimees. Tänasel päeval leiavad kunstnikud galerii ise üles ja teevad ettepanekud koostööks.

 

Galerii kuraator

Üksikute eranditega on kõikide näituste sünni taga olnud Sulev Kuuse, kelle ülesandeks on olnud nii galerii näituseplaani pidamine, kunstnikega suhtlemine, tööde galeriisse üles sättimine, näituste reklaammaterjali kujundus  ja levitamine kui sündmuste avamine ja fotografeerimine. Ükski hea galerii ei toimi ilma kuraatorita ja meil on õnn, et meie kuraator on Sulev!

„Üks pole kunagi küllalt oluline, alati olnud rida häid inimesi, kes aitavad kaasa nii näituste ettevalmistamisel kui korraldustöös ning alati jagub kunstihuvilisi ehk näituste vaatajad ja kunsti hindajaid.“

Sulev Kuuse, kuraator

Kord ja kaos

Jaak Kikase 10.04.23 avatav näitus Omicumis on esimene uuest näituste sarjast koondpealkirja all „Kord ja kaos“, mis ühendab ülikooli erinevates hoonetes tegutsevad galeriid – näitused hakkavad võimaluse korral roteeruma ning saavad olema kantud ühisest kontseptsioonist. Näitusetegevus saab tõelise hoo sisse Tartu2024 kultuuripealinna sündmuste tuules järgmisel aastal.

 

Image
Ene Ustavi juubelinäituse avamisel

Mart Ustav avamas Ene Ustavi kolmandat isikunäitust galeriis 
(25.10.2022, foto: Sulev Kuuse)

Galeriis aastate jooksul eksponeeritud näitused on loeteluna koondatud ka instituudi kodulehele, mis on ka just õige koht uurimaks, milline näitus galeriis parasjagu üleval on.

 

Päisefoto: Piret Veski maal maalinäituselt „Maskiball” (Foto: Sulev Kuuse).

Kursi koolkonna teosed Omicumi aatriumis.

Näitus Omicumi galeriis - „KURSI KOOLKOND XXXVI"

Sarja „Kord ja kaos“ teine sümpoosion „Maailma tähendusest“ kujundus.

Sarja „Kord ja kaos“ teisel sümpoosionil keskenduti semiootikale

Marina Aleksejeva looming.

Omicumi galeriis eksponeeritakse Marina Aleksejeva loomingut