Osamu Shimmi

Prof. Osamu Shimmi esines Eesti ja Jaapani akadeemilise koostöö 20. aastapäeva ühisseminaril

18. mail toimus koostöös Eesti Teadusagentuuri (ETAG), Jaapani Teaduse Edendamise Ühingu (JSPS) Stockholmi esinduse ja Jaapani Suursaatkonnaga ühisseminar, et tähistada adakeemilise koostöö 20. aastapäeva täitumist.

Järeldoktoritele suunatud JSPS stipendiumi programm teadustööks Jaapanis on kestnud juba 20 aastat ning see pikaajaline koostöö on olnud tihe ja edukas. Eesti teadlased nii loodus- kui tehnikateadustest, aga ka sotsiaal- ja humanitaarteadustest on stipendiumi vastu üles näidanud suurt huvi. Aastate jooksul on JSPS programmi raames Jaapani 13 ülikoolis teinud teadustööd 17 Eesti kandidaati erinevatest valdkondadest. JSPSil on lisaks Tokyole 11 esindust üle maailma.

Tallinna Ülikoolis toimunud seminaril esines teiste seas Tartu Ülikooli arengubioloogia professor Osamu Shimmi, kes andis ülevaate arengubioloogia uuringutest Eestis ja mujal, tutvustades muuhulgas Tartu Ülikoolis töötanud baltisaksa teadlaste (Heinz Christian Pander, Henrich Rathke ja Karl Ernst von Baer) panust arengubioloogia uurimisele.

Ühisseminari avasid Eesti Teadusagentuuri juht prof. Anu Noorma ning Jaapani suursaadik Eestis H.E Mr Yukihiko Matsumura, kes rõhutasid Eesti ja Jaapani teaduskoostöö olulisust ning vajadust jätkata koostöö arendamist.

JSPSi Stockholmi büroo direktor prof. Kazuyuki Kuroda tutvustas JSPSi tegevusi ja järeldoktoritele suunatud stipendiumi taotlemise võimalusi. JSPS julgustas kohaletulnuid Eesti teadlasi taotlema erinevaid stipendiumi koostöö edendamiseks. ETAGi konsultant Katrin Saar andis ülevaate stipendiumi tingimustest ja taotlemise protseduurist.

Tulevastel taotlejatel oli võimalus kuulata varasemate stipendiumisaajate – prof. Jaak Aaviksoo, prof. Erkki Karo (TTÜ) ja Uku Toomingu (TÜ) inspireerivaid ja mitmekülgseid teadustöö kogemusi Jaapanist. Grandisaajate sõnul on JSPSi stipendiumiprogramm väärtuslik programm noore teadlase karjäärirajal, sest see on edendanud nende teadustööd, loonud uusi võimalusi teaduskoostööks ning pakkunud võimalusi ka isiklikuks arenguks.

Külalisena Jaapanist esines prof. Hiromi Komori Waseda Ülikoolist (Tokyo), kes tutvustas on teadustööd Eesti ajaloo kohta.

Uus konkurss on avaneb septembris-oktoobris 2023. Igal aastal on Eesti Teadusagentuuril võimalik nomineerida JSPS järeldoktori stipendiumile üks teadlane. Kandideerima on oodatud kõik humanitaar-, sotsiaal- ja loodusteaduste valdkondade teadlased. Stipendiumi kestuseks on 12 kuni 24 kuud. Täpsem info JSPSi järeldoktori stipendiumi kohta.

Hetkel on JSPS järeldoktori stipendiumi konkursi kaudu võimalik rahastada vaid Eesti teadlaste visiite teadustööks Jaapanis, kuid tulevikus on plaanis tegutseda selle nimel, et luua paremaid võimalusi ühiseks teadustööks Jaapaniga.

Kõikide seminari ettekannetega saab tutvuda ETAGi lehel.

Käesolev artikkel on koostatud ETAGi lehel ilmunud uudise põhjal.

Pildigalerii Osamu Shimmi esinemisest:

MR (fookus all) LT-Tulf-202 (Mariana Tulf)

Teenused ettevõtetele ja teadlastele

Üliõpilane praktikal

Praktika

Teadmussiirdedoktorantuur

Teadmussiirdedoktorantuur on rikastav kogemus nii ülikoolile kui ka ettevõttele