Instituudi perepäev koos Teadlaste Ööga tõi kokku palju bioloogiast huvitatuid.
30.09.2022 toimus instituudis perepäev koos Teadlaste Öö mitmekesise programmiga. Üritus meelitas kokku palju huvilisi nii üliõpilaste, linnarahva kui oma töötajate pereliikmete seast. Suur rõõm oli kohtuda nii paljude bioloogiast huvitatutega.
Perepäeva juhatasid sisse instituudi asedirektor ja programmijuht Margus Leppik ning projektijuht Teele Eensaar.
Seejärel toimus ringkäik instituudi õppe- ja teadushoonetes, vaadati ringi laborites ja tudengiruumis, uudistati ülikooli esimest siseterviserada ja värskelt avatud pallaslaste kunstinäitust.
Kl 15-18 toimusid instituudis praktilised töötoad huvilistele.
Mikroobikunsti töötoas sai proovida bakteritega joonistamist ja luua oma kunstiteose või salakirja. Osalejad said ülevaate ohutusnõuetest mikroobidega töötamisel, mikroobikunsti põhilistest tehnikatest ning proovisid ise bakteritega „maalimist“. Valminud töödest tehti fotod ning töötoas osalejatel on võimalik nendega tutvuda ning enda või sõbra kunstiteosest endale pilt vastavalt lingilt alla laadida.
Vastuse said küsimused: Miks on mõned bakterid värvilised? Milliseid baktereid mikroobikunstiks valida? Milliseid töövahendeid mikroobidega töös kasutatakse? Kuidas töötada mikroobidega ohutult?
Töötuba viis läbi mikrobioloogia kaasprofessor Triinu Visnapuu.
Töötuba toetasid head koostööpartnerid Eesti Mikrobioloogide Ühendus ja CELMS mikroobide kogu.
Tegemist oli ühtlasi sündmusega, mis toimus ülemaailmse mikroobide päeva (täpne kuupäev 17.09.) tähistamise raames. Sarnaselt Eestile tähistati ülemaailmset mikroobide päeva veel paljudes teistes riikides.
Teises töötoas uuriti DNA-d ehk pärilikkusainet. Töötuba algas sissejuhatusega rakkude elu maailma. Seejärel said osalejad muuta iseenda DNA praktiliste vahenditega silmale nähtavaks. Interaktiivselt räägiti ka DNA-s peituvatest saladustest. Osalejaid said teha tutvust laboris kasutatavate tehniliste vahenditega.
Töötuba viis läbi särtsakas neljaliikmeline Rändava bioklassi meeskond, töötoa korraldamist vedas eest Rändava bioklassi koordinaator õppeaastal 2022-2023 Marcella Laura Polverino.
Töötoas „Ilu meie sees ja ümber“ uuriti iseenda rakke mikroskoobi all ning mikroobe iseenda kätel. Töötuba viisid läbi rakubioloogia teadur Signe Värv ja insener Dmitri Lubenets, neid abistas rakubioloogia doktorant Henel Jürgens. Töötoas osalejad said mikroskoobi all vaadelda enda põsekaapest võetud rakke ning tutvuda sellega, millised mikroobid on meie ümber igapäevaselt nii õhus, pindadel kui ka näiteks meie kätel. Väikese praktilise ülesande said töötoas osalejad ka koju katse tegemiseks kaasa. Demonstreeriti kauneid fluorestsentsmikroskoobi abil tehtud pilte rakkudest.
Oli tore pealelõuna koos teiega!
Täname kõiki osalejaid, uute kohtumisteni!
Galerii:
Teadlaste Öö ja perepäev instituudis, 30.09.2022, fotod: Margus Leppik, Teele Eensaar