Sulev Kuuse

Eesti õpilased naasid rahvusvaheliselt bioloogiaolümpiaadilt pronksmedalitega

Selgunud on 3.–11. juulini toimunud 34. rahvusvahelise bioloogiaolümpiaadi tulemused. Eesti delegatsiooni kõigi nelja õpilase jaoks oli Al Ain'i linnas asuvas Araabia Ühendemiraatide Ülikoolis korraldatud võistlus edukas – koju lennatakse tagasi kolme pronksmedali ja ühe kiituskirjaga.

Olümpiaadil osalesid 79 riigi 4-liikmelised võistkonnad, kokku 293 õpilast. Eestlaste hulgast tulid tihedas konkurentsis medalikohale Tallinna Reaalkooli värske vilistlane Ellen Marigold Roper (90. koht), äsja 11. klassi lõpetanud Liisa Pata (154. koht) ning Hugo Treffneri Gümnaasiumi värske vilistlane Emma Goos (132. koht). Tänukirja sai väga tubli osalemise eest samuti kevadel Tallinna Reaalkooli lõpetanud Kristjan Suuder (194. koht).

Lisaks kahel järjestikusel võistluspäeval lahendatud teooria eksamitele, ootasid sel aastal võistlejaid ees praktilised tööd biokeemiast, taimede molekulaarbioloogiast, bioinformaatikast ja ökoloogiast-etoloogiast. Vahepealsetel päevadel oli nii õpilastel kui žürii liikmetel võimalik osa saada nii Dubai kui Al Ain’i linnaekskursioonidest.

Uue teemana oli biokeemias sisse toodud näiteks 96-kannulise mikrotiiterplaadi analüüs. Taimede molekulaarbioloogias lahendati praktilisi töid restriktsioonianalüüsi meetodit kasutades, samuti ülesandeid taimede anatoomia ja füsioloogia kohta. Bioinformaatikas hõlmasid ülesanded näiteks uusi võimalusi DNA analüüsiks. Ökoloogias-etoloogias õpiti tundma kohalikke liike ja nende uurimisvõimalusi.

Juhendajatena olid õpilastega kaasas tänavuse rahvusvahelise olümpiaadi žürii koosseisu kuuluvad Eesti bioloogiaolümpiaadi žürii liikmed, kes valmistasid kohapeal töid ette emakeeles lahendamiseks. Nendeks olid  TÜMRI molekulaar- ja rakubioloogia doktorant Karl Jürgenstein, TÜ arstiteaduskonna 3. kursuse lõpetanu Mari Remm, sügisest TÜ arstiteaduskonna residentuuris alustav Ando Vaan ja TÜMRI vivaariumi juhataja Sulev Kuuse, kes on ühtlasi üleriigilise bioloogiaolümpiaadi žürii esimees.

„Meie võistlejate tulemus oli samal tasemel lätlaste ja soomlastega.“ kiitis Eesti bioloogiaolümpiaadi esimees Sulev Kuuse, kelle sõnul andsid noored endast parima ja saavutasid igati head tulemused.

Sel aastal oleks võistlus pidanud toimuma Moskvas, kuid Ukrainas toimuva tõttu otsustas IBO-organisatsioon möödunud aastal Jerevanis toimunud olümpiaadil, et 34. rahvusvahelist võistlust võõrustavad Araabia Ühendemiraadid (AÜE). Sulev Kuuse hinnangul olid korraldajad tõsiselt palju vaeva näinud, kuna tavaliselt planeeritakse rahvusvahelise bioloogiaolümpiaadi (IBO) korraldajariigid ette varakult. „Kõik oli äärmiselt esinduslik, imposantne ja organiseeritud väga kõrgel tasemel,“ selgitas ta.

„Kõik oli äärmiselt esinduslik, imposantne ja organiseeritud väga kõrgel tasemel.“

Sulev Kuuse, Eesti bioloogiaolümpiaadi žürii esimees

Käesoleva aasta olümpiaad toimus AÜE Haridusministeeriumi ja AÜE Ülikooli (ingl United Arab Emirates University) eestvedamisel. Ülesannete lahendamine leidis aset ülikooli linnakus ning peahoones viidi läbi pidulikud ava- ja lõputseremooniad (järelvaadatavad võistluse kodulehelt).

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel võistlustel rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool koos Eesti bioloogiaolümpiaadi žüriiga. Olümpiaadiks ettevalmistamisel ja korraldamisel oli toeks Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituut. Osalenud noori toetasid Icosagen AS ja Mart Ustav ning Solis BioDyne OÜ ja Olev Kahre.

Eesti žürii liikmed tänavad õpilaste koole, õpetajaid ja vanemaid ning lisaks kõiki, kes elavad kaasa õpilaste headele tulemustele ja bioloogiaolümpiaadi käekäigule.

GALERII: Eesti delegatsioon 34. rahvusvahelisel bioloogiaolümpiaadil

Bioloogiaolümpiaadi lõppvooru osalejad biokeemia ülesandeid tegemas

Selgusid 63. Eesti bioloogiaolümpiaadi parimad

9.–10. märtsil peeti 63. Eesti bioloogiaolümpiaadi (EBO) lõppvoor gümnaasiumiõpilastele.
Innovatsioon ja tulevikutehnoloogia

Euroopa innovatsioonivõrgustiku toetusvõimaluste infopäev

Tudeng ja tudengivari

Ülikool ootab tulevasi üliõpilasi tudengivarjuks