Autor:
Andres Tennus

Geneetika õppepäevad toimuvad taas

13. - 24. märtsil kogunevad bioloogiahuvilised õpilased üle Eesti Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituuti, et osaleda geneetika õppepäevadel.
 

Geneetika õppepäevad, kaheksa täispikka päeva täis huvitavaid laboratoorseid katseid instituudi laborites, toovad instituuti kahe nädala jooksul 210 gümnaasiumiõpilast Eesti erinevatest maakondadest. 

Iga osalev õpilane saab valida talle meelepärase töötoa kahe valiku seast ning asuda särasilmsete juhendajate juhendamisel lahendama kas HIV retseptori või kriminalistika juhtumit. 

Õppepäevad korraldab TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituut koos Bioteaduste Üliõpilaste Seltsiga (BÜS). Õppepäevade läbiviimine on võimalik tänu Eesti Teadusagentuuri, instituudi ja kahe biotehnoloogia ettevõtte, Solis BioDyne OÜ ja Bioatlas OÜ, toele. 


Õppepäevade peakorraldaja BÜS-i poolt, seltsi hariduse töögrupi juht Agnes Vaht ütleb, et tal on väga hea meel õppepäevade raames õpilasi instituudis tervitada. Agnes oli õppepäevade läbiviimise juures ka 2022.aasta kevadel ühe töötoa mentorina, seekord on tal lisaks täita läbiviijate juhtimise ja koolidega suhtlemise vastutusrikas roll. 

Nii nagu ka eelmisel aastal pööravad korraldajad rõhku õpilaste ja juhendajate ohutusele. Ootame praktikumidesse vaid terveid õpilasi. Praktikumiruumis kasutame isikukaitsevahendeid, õpilasi juhendavad üliõpilased testivad end Covid-19 kiirtestiga juhendamispäeva hommikul. Erinevate koolide ja maakondade õpilasi ei panda kokku ühte praktikumirühma ning praktikumide rühmad hoiame pigem väikesed. 

Geneetika õppepäevade eesmärgiks on huvitavate ja kaasavate laboratoorsete praktikumide kaudu äratada gümnasistides huvi geneetika vastu, populariseerida bioteaduste erialasid ning tuua esile teaduse olulisust ühiskonnas.

Sellel aastal osalevad maakonnad ja koolid:

Viljandi maakond  - Abja Gümnaasium
Pärnu maakond - Pärnu Ühisgümnaasium
Võru maakond  - Parksepa Keskkool
Harju maakond - Keila Kool, Tallinna Lilleküla Gümnaasium, Kuusalu Keskkool, Rocca al Mare Kool
Tartu maakond -  Lähte Ühisgümnaasium, Nõo Reaalgümnaasium, Elva Gümnaasium

 
Tänu toetajatele on koolidele õppepäevade külastus tasuta.

Geneetika õppepäevad kannavad tunnusmärki „Riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija“.

Õppepäevadest lähemalt

Projekti toetavad: 
Eesti Teadusagentuur 
Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituut
Bioteaduste Üliõpilaste Selts
Bioatlas OÜ
Solis BioDyne OÜ


Päisepildi autor Andres Tennus; pilt on tehtud õppepäevadel märtsis 2022.

Geneetika õppepäevade fotod 16.03.2023

Fotode autor: Andres Tennus, Tartu Ülikool

Rändav biolass

Rändav bioklass

Projekti „Rändav bioklass“ eesmärgiks on populariseerida loodusteadusi tutvustades õpilastele tänapäevaseid DNA analüüsi meetodeid ja andes neile võimaluse töötada kaasaegse laboriaparatuuriga.
Geneetika õppepäev

Geneetika õppepäevad

Geneetika õppepäevad on Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi poolt gümnasistidele suunatud praktiline töötuba, kus antakse noortele võimalus tutvuda bioteaduste metoodikate ning eria
Rändav bioklass tähistas juubelit

60 000 km rännanud bioklass tähistas juubelit